2020. december 30., szerda

Vermeer (1632-1675)



A holland festő 1632-ben született. Johannes Vermeer van Delft a 17. századi németalföldi festészet Rembrandt melletti legnagyobb alakja, többek között a híres Leány gyöngy fülbevalóval című kép festője.


Vermeer életéről tulajdonképpen nem sokat tudunk. Delftben született egy műkereskedő fiaként, 1653-ban nősült meg. Tizenöt gyereke született, akik közül tizenegy érte csak meg a felnőttkort. Utolsó éveiben anyagi helyzete megrendült, 1675. december 15-én bekövetkezett halála után özvegyére lényegében csak adósságokat hagyott. Vermeernek viszonylag kevés munkája - alig negyven darab - dokumentált, művészi fejlődésének időrendisége is bizonytalan.




Delft látképe



Vermeer az 1650-es évek végén két remekművet festett: ezek az Utca Delftben és a Delft látképe (utóbbi egyik fő műve). Egyes kutatók szerint egy gazdag delfti polgár, az 1674-ben elhunyt Pieter Claes van Rujiven lett a festő mecénása, az ő feltűnése után fordult Vermeer váratlanul a kristálytiszta zsáner felé. (a mecénás az, aki a művészeket támogatja, pl. úgy is, hogy megveszi képeit/ a zsánerkép olyan képtípus, amely a mindennapi tevékenységük közepette ábrázolja az alakokat).Legszebb képeit az 1660-1670 közötti években festette, a korra jellemző egyszerű motívumokat, zenélő csoportokat, enteriőrökben (épületek belseje), hangulatos szobában foglalatoskodó asszonyokat, portrékat alkotott. Legtöbbre kisméretű, gondosan komponált enteriőrjeit értékelik, amelyek megvilágítását az ablakon beáramló napfény adja. Az Olvasó nő, a Nő ablaknál vizeskancsóval és a Tejet öntő asszony című képei ennek a korszaknak a kiemelkedő darabjai. Egyik leghíresebb képét, a derűsen munkájába merülő Csipkeverő nőt a párizsi Louvre-ben lehet látni. (A LOUVRE a világ egyik leghíresebb múzeuma Párizsban)





Nő ablaknál vizeskancsóval





Tejet öntő asszony


Leány gyöngy fülbevalóval


2020. december 26., szombat

Rembrandt (1606 -1669)

Rembrandt önarcképe 1629-ből

Rembrandt önarcképe 1669-ből





Rembrandt Leyden városában látta meg a napvilágot, egy városi molnár és egy pék leányának gyermekeként. Bár a festőnek legalább 7 testvére volt, családja jó módban élt, így a művésznek lehetősége nyílt arra, hogy a város latin iskolájában, majd később az ottani egyetemen folytasson tanulmányokat.

Rembrandt már húszéves kora előtt műtermet nyitott, és főleg portréfestészetből tartotta el magát, majd hamarosan tanítványokat is fogadott, akikkel gyakran közösen is alkotott (például Gerrit Dou-val). 1631-ben Amszterdamba költözött, ahol egy híres műkincskereskedő, Hendrick van Uylenburg házában élt; Rembrandt egyébként szenvedélyesen érdeklődött a műkincsek iránt, és ezen passziója élete során gyakran okozott neki anyagi nehézségeket. A festő 1634-ben feleségül vette szállásadója unokahúgát, Saskiát, és előkelő házat vásárolt a főváros zsidó negyedében, ami szintén hatott munkásságára, elsősorban az ószövetségi témájú képek kapcsán. Rembrandt és felesége életét a sikerek mellett családi tragédiák árnyékolták be, ugyanis három újszülött gyermekük is életét vesztette, a festő egyetlen fia, Titus világra jötte után pedig hamarosan Saskia hunyt el, valószínűleg tuberkulózisban.

A művész a későbbiekben fia dadájával, Greetje Dircx-szel élt együtt, aki megpróbálta kiforgatni vagyonából, majd 1649 után Hendrickje Stoffels, korábbi szobalánya lett az élettársa. Hendrickjétől született a festő egyetlen leánygyermeke, Cornelia. Közben Rembrandt változó szerencsével gazdálkodott, életmódja és gyűjteménye ugyanis idővel felemésztette vagyonát, így 1654-ben el kellett árvereznie minden ingóságát – roppant gyűjteményét is –, és egy egyszerűbb házat vásárolt. Utolsó évei gyászban teltek, ugyanis Titus fia, majd Hendrickje is eltávozott az élők sorából, a neves mestert így későn született leánya, Cornelia temettette el, 1669-ben.





Krisztus a kereszten (1631) 
- Jézus keresztjére 3 nyelven írták fel: Názáreti Jézus, a zsidók királya. 
A legtöbb festményen csak 4 betű szerepel (INRI) melyek a latin szavak kezdőbetűi:
Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum


A Szent Család (1643)



A Szent Család angyalokkal (1645)

Saskia, Rembrandt felesége (1641)


Gerrit Dou önarcképe - Rembrandt egyik tanítványa volt