2019. április 10., szerda

Pünkösd

- keresztény ünnep a húsvét után 50 nappal
- az apostolokat lángnyelvek formájában megszállja a Szentlélek, és ők különböző (addig számukra nem ismert) nyelveken kezdenek el beszélni


 Giotto di Bodone festménye (14. század eleje)



A feladat:

A pünkösd a húsvét és a karácsony után a harmadik legnagyobb keresztény ünnep. Mozgóünnepként a húsvétot követő 7. vasárnapon és hétfőn tartják meg, mely során a Szentlélek kiáradását ünneplik meg.

Az ünnep neve a görög pentékoszté (ötven) szóból ered. Az ószövetségi zsidó népnél eredetileg aratási hálaadó ünnep vagy az első zsenge ünnepe volt, majd a mózesi törvény emléknapja lett, amikor arra emlékeztek, hogy Isten szövetségre lépett népével, Mózes törvényt hirdetett. Az ünnepet sávuótnak, a “hetek ünnepének” nevezik, mert hétszer hét nappal pészah után ünneplik.

A keresztény egyház születésnapját jelentő pünkösd történéseit megörökítő Újszövetség egyik könyve, az Apostolok Cselekedetei részletesen leírja, miként szállt le azon a napon a Jézus Krisztus által mennybemenetele előtt megígért Szentlélek a tanítványokra. A Szentlélek lángnyelvek formájában kiáradt az apostolokra, betöltötte őket megvilágosító, lelkesítő, szeretetet sugárzó kegyelmével, hogy képessé váljanak Jézus Krisztus missziós parancsának teljesítésére, és ők különféle nyelveken kezdtek beszélni.

Mozgó ünnep, a húsvét dátumától függően május. 10-e és június 13 között ünnepeljük.

Számtalan népi szokás kötődik a pünkösdhöz. Egyik központi eleme a tavasz megünneplése, elővarázsolása.A néphit szerint ha e napon szép az idő, akkor jó lesz a bortermés. Egyes vidékeken ma is él a pünkösdi királyválasztás szokása. Ilyenkor a falu legényei különböző ügyességi próbákon (lóverseny, bikahajsza, bothúzás, rönkhúzás, kakaslövés, kaszálás) mérték össze ügyességüket. A győztes egy évig ingyen ihatott a kocsmában, neki tartoztak engedelmességgel a többiek, és viselhette a pünkösdi koronát – uralkodásának rövid idejére utal a “pünkösdi királyság” kifejezés.

Pünkösd megünneplésének kiemelkedő magyar eseménye a csíksomlyói búcsú, az összmagyarság legjelentősebb vallási és nemzeti ünnepségeinek egyike, amely az 1989-es rendszerváltozás óta a világ magyarságának rendszeresen ismétlődő tömegrendezvénye lett.

Feladatok:

1) A Biblia melyik része (Ószövetség vagy Újszövetség) beszéli el a Szentlélek eljövetelét? Húzd alá!

2) Hány éve munkaszüneti nap Magyarországon a Pünkösd? _________

3) Igaz vagy hamis (írd le az I vagy H betűke az állítás után):

a) Pünkösd Mózes születésnapja. ___                             
b) A pünkösdöt nem mindig tavasszal ünnepeljük. ____
c) A Biblia szerint, aki pünkösdkor idegen nyelven szólal meg, egy évig ingyen
 ihat a kocsmában. ____
d) A csíksomlyói búcsút pünkösdkor tartják.____
e) a pünkösd, vagyis a Szentlélek eljövetele Jézus mennybemenetele előtt következett be.____





Tiziano Vecellio festménye (16. század)



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése