2019. november 20., szerda

Barokk festészet

Mit kell tudni?

1. felismerni, hogy mi a kép típusa: pl zsánerkép (életkép), vallásos témájú kép, stb.

2. amennyiben bibliai témájú a festmény, vagy valamelyik szentet ábrázolja, akkor kell tudni róla mondani 1-2 mondatot.


- a barokk a 17-18. század művészeti stílusa, a reneszánszt követi

- a barokk idején jelenik meg a tájkép, a zsánerkép, a csendélet






A barokk művészetről itt olvashatsz

Sulinet


Barokk festmények

Francesco Albani: Angyali üdvözlet
 Cristofano Allori: Judit és Holofernesz (Ószövetségi történet)
Sisto BADALOCCHIO: és a vének (Ószövetségi történet)
Hendrick van BALEN: Minerva és a kilenc múzsa - mitológia témájú kép

BACICCIO: Keresztelő Szent János
 Evaristo BASCHENIS: Hangszerek (csendélet)

 Evaristo BASCHENIS: Fiú kenyeres kosárral (portré)
Job Adriaensz BERCKHEYDE: A pék (portré, zsánerkép)


Peter Paul RUBENS: A négy evangélista

Peter Paul RUBENS: Bacchus

Gerrit Adriaensz BERCKHEYDE: Haarlem főtere

Theodor BOEYERMANS: Mária mennybemenetel
Dou Gerrit: A fiatal anya (zsánerkép)


Pieter de HOOCH: A hálószoba (életkép / zsánerkép)

Pieter de HOOCH:  Egy delft-i ház udvara (életkép/ zsánerkép)


  Luca GIORDANO: Szent Mihály



Bartolomé Esteban Murillo: A kis Jézus kenyeret oszt a zarándokoknak


Feladatok


I. A kis Jézus kenyeret oszt a zarándokoknak
(Murillo festménye)

Eredeti helyén, az elaggott papok egykori sevillai szeretetotthonában ma is ott függ a budapesti Kenyérosztás másolata. Murillo remekművét nem csupán elragadó, gyengéd bája okán övezi a helyiek hűséges rajongása, de azért is, mert tökéletesebben talán nem is lehetne megfogalmazni az intézmény küldetését. A kenyérosztó Jézus látomásképe arra emlékeztet: az elesettekről való gondoskodás olyan kötelessége a keresztény embernek, amely közvetlenül Krisztustól ered. Ám ezt minden kioktató felhang nélkül, magától értetődő természetességgel hirdeti. A megszólítottaknak így nem kényszer lesz, hogy az irgalmasság útján kövessék Krisztust, hanem jóérzéssel eltelítő, belső parancs.
Pontosan ez a meghitt közvetlenség és melegszívű empátia a titka Murillo népszerűségének, amely a 18-19. században Raffaellóéval vetekedett. Ma már talán túl édeskésnek tűnik a spanyol géniusz érzelmes hangvétele, pedig a giccs határát soha nem lépi át: mély humanizmusának tárgya nem afféle ábrándos eszménykép, hanem a köznapi, hús-vér ember. Ha a légkör emelkedettebb is, az alakokban ott parázslik Caravaggio plebejus figuráinak emléke. “Nemes naturalizmus” – jellemezte művészetét egy régi méltató. A szereplők méltósága mindenekelőtt az őszinte alázatból fakad, s ezt az erényt testesíti meg a Kenyérosztás megrendelőjének gesztusa is. A menhelyt alapító Justino de Neve kanonok – a festő személyes jó barátja – ugyanis az alamizsnáért esdeklő rászorulók közé helyeztette a saját képmását.

FELADATOK
1)       Melyik városban  található a fent tárgyalt kép eredetije?

2)       Mit jelenthetnek az alábbi idegen szavak, kösd össze!
EMPÁTIA              a köznéphez tartozó ember
PLEBEJUS             másokkal való együttérzés képessége
ALAMIZSNA        a rászorultak részére nyújtott rendszeres vagy alkalomszerű adomány     

3)       Nevezzél meg még két festőt a szövegből!

4)       Ki osztja szét a kenyeret Murillo festményén




II.

Peter Paul Rubens: Albert Rubens, a művész fiának profilképe, 1618-1619 körül


Helyettesítsd be az alábbi hiányzó szavakat: rajza, nagy, fekete, portré, években, orrot


A (1) Rubens elsőszülött fiát, Albertet ábrázolja négy-öt éves korában.  A mesternek több (2) is ismert, amelyeken közvetlen hozzátartozóit ábrázolta. Ezek (3) része, akárcsak a budapesti mű, vegyes technikával készült: Rubens először (4) krétával felvázolta az arcot, amelyet azután vörössel árnyalt, végül a szemet, szájat, valamint (5) az tollal és barna tintával emelte ki. Esetenként fehér krétát is alkalmazott a fénylő felületek hangsúlyozására.

Rubens a gyermekeiről az 1610–1620-as (6) készített portréit gyakran használta fel festményeihez.



Rubens művészete (Cultura magazin)



III. 

A Delftben működő Pieter de Hooch (1) nagymértékben azoknak a képeknek köszönhette, amelyeken asszonyokat, cselédeket, (2) festett meg polgári házak enteriőrjeiben, (3) udvarán. Az otthoni elfoglaltság, a házimunka bensőséges (4) mellett a képeknek az alakokkal egyenrangú témája maga a tér, az enteriőrben elhelyezett tárgyak együttese. Hooch a fény és a gazdag, meleg színpaletta játékával ragadja meg a (5). Tereinek gyakori motívuma a hátsó fal nyitott (6), ami a szomszéd szobába vagy az udvarra vezet. A képeken a természetes napfény és a (7) megvilágító tompább belső fény gazdag fény-árnyék kontrasztokat teremt. 

Helyettesítsd be ezeket a szavakat: nézőt, gyerekeket, takaros, ajtaja, sikerét, ábrázolása, teret




2019. november 19., kedd

Az első világháború (1914-1918)






Két katonai szövetség áll szemben egymással:

1) központi hatalmak (Németország, Osztrák-Magyar Monarchia + Törökország, Bulgária)
2) antant (Franciaország, Anglia, Oroszország + Olaszország, Románia, Egyesült Államok, más országok)

A háború fő következménye az lett, hogy a győztes hatalamak teljesen átrajzolták Európa (főleg a kontinens keleti, középső részének) határait. Lett néhány új, független állam: Finnország, Lettország, Litvánia, Észtország, Lengyelország. Az Osztrák-Magyar Monarchia megszűnt, magyarlakta területek kerültek Romániához és az újonnan létrejött Jugoszláviához és Csehszlovákiához. Több millió német került Lengyelországhoz és Csehszlovákiához.




Feladatok:



A háború alakulása 1914-ben. (forrás: Rubicon).

Moltke 1914-ben úgy gondolta, hogy míg Németország offenzívát indít Franciaország ellen, Szerbia és Oroszország feltartóztatása elegendő lesz a Monarchia ereje. Ferenc József birodalmának annyi időt kellett nyernie, hogy a francia (1) után a németek átcsoportosítsanak a keleti frontra. A valóságban azonban Oroszország mozgósítása  – Moltke tervével ellentétben – nem vett igénybe több hónapot, a Rennenkampf és Szamszonov tábornok vezette hadseregek már 1914. augusztus 17-én betörtek Kelet-Poroszországba, a váratlan (2) csak a nyugdíjból visszahívott Hindenburg tannenbergi (augusztus 28-30.) és Mazuri-tavaknál (szeptember 7-15.) elért győzelme állította meg. Hogy szövetségese válláról levegye a terhet, Conrad von Hötzendorf vezérkari főnök egy északi irányú támadással gyakorlatilag mészárszékre vezényelte a Monarchia seregeit a túlerőben lévő oroszok ellen.

A Dankl és Auffenberg által vezetett csapatok felmorzsolódtak a hiábavaló támadási kísérletekben, miközben az (3)elfoglalták Lemberget, majd körbezárták Przemysl erődítményét, ahol mintegy 120 000 katona szorult a falak közé. Mivel Franciaországban a Marne mentén indított támadás (4), egyértelművé vált, hogy nyugatról a német és osztrák–magyar csapatok nem remélhetnek támogatást (két hadsereget még Tannenberg előtt (5) a német vezérkar). 1914 őszének végén Mackensen tábornok vezetésével Hindenburg felállított egy német hadsereget, ami sikertelenül támadta Varsót, majd Łódź mellett hatalmas veszteségeket okozott az oroszoknak, közben a Nádasdy-huszárezred Limanowánál december 18-a után véres csatában szorította vissza az oroszokat. Közben a cári hadseregek sikertelenül próbálták a bekerített Przemysl városát elfoglalni, aminek felmentésére a Monarchia vezérkara sorozatos (6) és hatalmas véráldozatokat hozó támadásokat indított, de a Kárpátok tövében megszilárdult a (7).


Illeszd be számok helyére a következő szavakat a megfelelő helyre: offenzívát (nagyobb katonai támadást), oroszok,  kapituláció (feltétel nélküli megadás), kifulladt, frontvonal,  meddő, átcsoportosított


I.


Olaszország belépése az I. világháborúba. (forrás: Rubicon folyóírat)

Olaszország 1882-ben Németország és a Monarchia oldalán kapcsolódott be az európai nagyhatalmi politikába – az így létrejövő katonai tömb volt az ún. hármas szövetség –, a mediterrán királyságban azonban idejekorán realizálták, hogy szövetségeseik érdekei csak részben összeegyeztethetőek a sajátjaikkal. Az olasz fél számára a „húzóerőt” egyértelműen a Német Birodalom gazdasági ereje és a kontinensen betöltött vezető szerepe jelentette, míg a Monarchiával hagyományosan borús viszonyban állt. Ennek okai részben a Risorgimento küzdelmeire vezethetők vissza – ti. Észak-Itáliában hosszú ideig a Habsburgok jelentették az olasz állam egyesítésének gátját –, de a mediterrán királyság birodalomépítő ambíciói is magukban hordozták a konfliktus lehetőségét.

Túl azon, hogy Ausztria tiroli és goriziai területein jelentős olasz ajkú népesség élt, melyet a nacionalista jelszavakat hangoztató Olaszország magába akart olvasztani, mindkét nagyhatalom az Adriai-tenger térségében és a Balkán-félszigeten kívánt továbbterjeszkedni, ahol – az 1878-as boszniai okkupáció után – a Monarchia került lépéselőnybe. Az is a hármas szövetség kötelékeinek szorosabbra fűzése ellen hatott, hogy az itáliai királyságban az egyesítés után is Cavour elgondolásai képezték a külpolitikai stratégia alapját, tehát a cél az egyensúly és a semlegesség megtartása maradt a nagyhatalmi konfliktusok idején. Annak ismeretében, hogy I. Umberto (ur. 1878-1900), majd III. Viktor Emánuel (ur. 1900-1946) az 1890-es évektől – Eritrea és Szomália déli részének megszerzésével, az etiópiai háborúval, és Líbia megszállásával – bekapcsolódott a gyarmati versenyfutásba, ez a taktika korántsem tekinthető meglepőnek.

Mindennek okán nem szorul különösebb magyarázatra az a tény, hogy a szarajevói merénylet (1914. június 28.) után Olaszország nem támogatta a későbbi központi hatalmak háborús terveit, hanem kifogásokat keresett – például annak kapcsán, hogy a Monarchia előzetesen nem tájékoztatta III. Viktor Emánuel kormányát a Szerbiának küldött ultimátum tartalmáról – a semlegesség megtartásához. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy 1914 nyarán még korántsem tűnt evidensnek, hogy az olasz fél cserbenhagyja korábbi szövetségeseit, és az antanthoz csatlakozik majd.

Olaszország hadba lépését – a kockázatkerülés szándéka mellett – 1914-ben a közvélemény és a politikai élet meghatározó alakjainak – például a korábban szinte teljhatalommal bíró ex-miniszterelnöknek, Giovanni Giolittinak – békepárti magatartása is elképzelhetetlenné tette, így a mediterrán királyság az erőteljes háborús sajtópropaganda ellenére is megőrizte semlegességét. Ez a döntés később – a frontok megmerevedése után – kedvező tárgyalási pozíciót biztosított Olaszország számára, ugyanis az egymásnak feszülő katonai tömbök igyekeztek túllicitálni egymást III. Viktor Emánuel megnyeréséért.

Ebben a versenyfutásban kétségkívül az antant hatalmak élveztek előnyt, hiszen a Monarchia aligha tehetett volna olyan – reális – ajánlatot, mely elnyeri az olasz fél tetszését: 1915 márciusában ugyan I. Ferenc József (ur. 1848-1916) már Trentino térségéről is hajlandó lett volna lemondani a korábbi szövetséges visszacsábítása érdekében, ám a brit és francia diplomaták ennél jóval kecsegtetőbb ígéretekkel szolgáltak. Az 1915. április 26-án megkötött londoni titkos szerződésben az antant Goriziát, Tirol déli részét, a dalmát partvidéket, az Adriai-tenger számos szigetét, az albániai Vlorë (Valona) kikötőjét és a felosztásra ítélt Török Birodalom egy szeletét is odaígérte Olaszországnak.

Feladatok

1) Melyik három ország alkotta a hármas szövetséget?

2) Melyik országhoz került az 1870-es években Bosznia?

3) Nevezzél meg két olasz uralkodót!

4) Melyik király idején kezdett el Olaszország afrikai gyarmatokat szerezni?

5) Ki volt az olasz király az első világháború kitörésekor?

6) Mikor volt a szarajevói merénylet?

7) Melyik idegen szó jelentheti azt, hogy rájöttek?

8) Igaz vagy hamis?

a) Gorizia a világháború előtt az Osztrák-Magyar Monarchiához tartozott

b) Az antant, annak érdekében, hogy Olaszország hadat üzenjen a Monarchiának, a Török Birodalom egy kisebb részét is odaígérték neki


Románia az első világháború után megszállja Erdélyt (feladatok)



1918 őszén, az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlásának heteiben a megreformált, föderalizált birodalom vagy a Bécstől függő, de autonóm Erdély alternatívájával szemben az erdélyi románok elképzelései között egyre határozottabban körvonalazódott a Romániával való egyesülés lehetősége.
Az erdélyi román vezetők e sorsdöntő hetekben mindvégig szoros kapcsolatban álltak az akkor még ideiglenesen Iaşiban székelő román kormánnyal. Szorgalmazták a román hadsereg mielőbbi erdélyi bejövetelét, a kormány pedig instruálta őket a követendő taktikát illetően. Ion I. C. Brătianu, a legbefolyásosabb Kárpátokon túli román politikus azt javasolta az erdélyieknek, hogy mielőbb hívjanak össze egy népgyűlést – ennek ötlete egyébként már Erdélyben is felmerült –, amely kimondja a feltételek nélküli, dinasztikus alapon megvalósuló egyesülést. Az Aradon székelő Központi Román Nemzeti Tanács (KRNT) ennek megfelelően cselekedett, és 1918. december 1-jére „nemzetgyűlést” hívott össze Gyulafehérvárra. Egy bizalmas körlevélben megjegyezte: ez azért is szükséges, hogy elkerüljék a vitatott területek hovatartozását eldöntő esetleges népszavazást. Mindezzel párhuzamosan Erdély-szerte megalakultak a román nemzeti tanácsok és nemzeti gárdák, amelyek igyekeztek átvenni a helyi hatalmat a széteső magyar közigazgatástól.
Feladatok
1)       Melyik idegen eredetű szó jelentheti azt, hogy oktat, utasít?
2)       Ki volt Románia egyik legbefolyásosabb politikusa 1918-ban?
3)       1918 őszéig Románia déli része a központi hatalmak megszállása alatt volt. Melyik város volt ezalatt Románia fővárosa?
4)       Másold le az  igaz állításokat:
5)       - Magyarországon 1918 őszén román nemzeti tanácsok alakultak
- Az erdélyi románok ellenezték, hogy a román csapatok elfoglalják Erdélyt
- 1918 december elsején Aradon a románok nagygyűlést tartottak.
- A román politikusok azért akartak nagygyűlést tartani, mert így - reményeik szerint -  elkerülhették azt, hogy a vegyeslakosságú területeken népszavazáson döntsenek az emberek, hogy melyik országhoz akarnak csatlakozni.







forrás: Trianon 100




1918. november 9-én, két nappal az első világháborút lezáró compiègne-i fegyverszüneti egyezmény megkötése előtt, a román kormány ultimátumban szólította fel az ország területének mintegy kétharmadát megszállva tartó német csapatok parancsnokát, August von Mackensen tábornagyot, katonai kormányzót, hogy csapatai 24 órán belül távozzanak. Másnap elrendelték a hadsereg mozgósítását, és Románia újból belépett az antant oldalán a háborúba, amelyből hivatalosan az 1918. május 7-i bukaresti különbéke nyomán vált ki.
Napiparancsában I. Ferdinánd király harcra szólította fel a katonákat: „Bukovinai és erdélyi testvéreink hívnak titeket erre az utolsó harcra, hogy a lelkesedésetekkel vigyétek el nekik az idegen iga alóli felszabadulást.” Kiáltványt intézett a népéhez, amelyben kifejezte reményét, hogy hamarosan valóra válik az összes román egyesülésének eszméje.
A mielőbbi erdélyi bevonulásról szóló parancsot Constantin Prezan vezérkari főnök adta ki 1918. november 18-án; előző nap Franchet d’Espèrey francia tábornok, a szaloniki székhelyű Keleti Szövetséges Hadsereg főparancsnoka megadta az engedélyt a belgrádi fegyverszüneti egyezményben rögzített demarkációs vonal megszállására. „A hegyeken való átkelés – szólt Prezan parancsa – testvéreink kérésére és őfelsége a király parancsára történik. A cél a rend, a nyugalom, a lakosok életének és vagyonának biztosítása.”
A Keleti-Kárpátok hágóin átkelve a román haderő legelőször a Székelyföldre vonult be: november 26-án Csíkszeredát, december 6-án Székelyudvarhelyt, másnap pedig Sepsiszentgyörgyöt szállta meg. Marosvásárhelyen december 2-án, Brassóban 7-én jelentek meg a román katonák. December közepére a román hadsereg mindenütt elérte a Maros folyása mentén húzódó demarkációs vonalat. Annak átlépésére és az általa kijelölt stratégiai pontok, így például Kolozsvár megszállására Henri Mathias Berthelot tábornok, a Francia Dunai Hadsereg főparancsnoka – a román vezérkar kérésére – december 12-én, önhatalmúlag adott engedélyt. 
Franchet d’Espèrey 16-án megtáviratozta Berthelot-nak és a francia kormánynak is, hogy Berthelot túllépte hatáskörét, s hogy lépése összeegyeztethetetlen a belgrádi konvencióval. Mivel azonban a kormány nem reagált azonnal, Berthelot a román akciót a főparancsnok tilalma ellenére egyelőre nem állította le. Georges Clemenceau francia miniszterelnök állásfoglalása alapján végül december 22-én utasították Berthelot-ot a támadás leállítására, aki ezt csak 24-én továbbította a román parancsnokoknak, amikor a román katonaság már elérte Kolozsvárt, és aznap bevonult Erdély „fővárosába”.
A román hadsereg 1919 januárjában tovább folytatta előrenyomulását. Hadra fogható magyar hadsereg hiányában szinte  sehol nem ütközött szervezett ellenállásba, de ez nem is illett volna Károlyi Mihály miniszterelnök, majd ideiglenes köztársasági elnök pacifista elképzeléseibe. A párizsi békekonferencia meghívására várva Károlyi késlekedett a fegyveres honvédelem megszervezésével. 1919. január végétől engedélyezte ugyan a helyi jellegű katonai ellenállást, de a teljes fordulat csak március elején következett be, amikor is szatmárnémeti beszédében egy későbbi felszabadító háború lehetőségét is felvetette. Ekkor azonban – 1919. január végétől – már az egész történeti Erdély román megszállás alatt volt. A frontot a Vaskoh–Csucsa–Zilah–Nagybánya–Máramaros vonal mentén sikerült stabilizálni, a románok további előrenyomulási szándéka ellenére.
Az elfoglalt területeket a román hadsereg hadműveleti területté nyilvánította, és azonnal intézkedett a fegyverek beszolgáltatásáról. Szükségállapotot, sajtócenzúrát, éjszakai kijárási tilalmat és utazási korlátozásokat vezettek be. A vasutak, a posta és a távírók a román nagyvezérkar közvetlen utasításait hajtották végre, annak parancsnoksága alá tartoztak. Akik nem vetették magukat alá a parancsoknak, azokat katonai törvényszék elé idézték, a nem megfelelő magatartással vádolt tisztviselőket pedig 48 órán belül kiutasították az országból. Fokozatosan teret nyert az új román közigazgatás, átvették a hivatalokat. Hűségesküre kötelezték a köztisztviselőket, az állami alkalmazottakat, a tanárokat, tanítókat, ügyvédeket, bírákat, közjegyzőket. Aki ezt nem vállalta, elbocsátották állásából.

1)       Ki volt az első világháború végén  a) Románia királya b) Franciaország  miniszterelnöke  c) Magyarország miniszterelnöke
2          2)  Tedd időrendi sorrendbe:
a)       A román hadsereg bevonul Kolozsvárra
b)       A belgrádi fegyverszüneti egyezmény
c)       A román vezérkari főnök kiadja a parancsot Erdély megszállására
d)       Románia a világháború végén hadat üzen Németországnak
3)       Hogy mondod idegen szóval: háborúellenes, békebarát 



forrás: Trianon 100




IV. Károly (1877‒1922) osztrák császár és (1) király (1916–1918). Célja a háború befejezése volt. Titkos, de sikertelen (2) folytatott a franciákkal. Nem tudta megakadályozni az Osztrák–  (3) Monarchia összeomlását. 1918. novemberében lemondott az osztrák, majd a magyar uralkodói jogainak gyakorlásáról. 1921-ben két alkalommal is megpróbált visszatérni  (4)  élére, de ezt Horthy Miklós magyar (5) megakadályozta.  A győztes szövetséges hatalmak (6) alapján (7) szigetére internálták. Elsőszülött gyermeke, (8) Ottó örökölte a magyar és osztrák uralkodói címet, de sohasem került  (9).

Helyettesítsd be következő szavakat: béketárgyalásokat, Habsburg , trónra, kormányzó, magyar, Magyar, Madeira,  Magyarország, döntése


2019. november 4., hétfő

Mikes Kelemen (1690-1761)



Mikes Kelemen az erdélyi Zágonból, egy protestáns erdélyi nemesi családból származott. Édesapját korán elveszítette, ugyanis 1700-ban – az íródeák tízesztendős korában – a havasalföldi vajda elfogta Mikes Pált, és kiadta Heister császári tábornoknak, aki – mint lázadót – hamarosan kivégeztette a férfit. A félárvaságra jutott gyermeket ezután Boér Ferenc vette gyámsága alá, akinek hatására Mikes hamarosan katolizált, és a kuruc szabadságharc zászlaját kibontó II. Rákóczi Ferenc apródjai közé került. A fiatalember a háború évei alatt – mint íródeák – hűségesen szolgálta a fejedelmet, és olyannyira megszerette patrónusát, hogy 1711-ben – miután Rákóczi a Nagy Péterrel (ur. 1682-1725) folytatott tárgyalásokról már nem tért haza – vele tartott önkéntes száműzetésébe is. Mikes Kelemen a bujdosás során két évet töltött Lengyelországban, 1713 és 1717 között pedig Párizs vendégszeretetét élvezte, ahol megismerkedhetett a kortárs francia kultúrával, különösképpen az irodalommal.

Mikes – a Franciaországban töltött évek hatására – az emigrációban később számos vallási témájú művet fordított magyarra, párizsi tartózkodása pedig fő műve, a Törökországi levelek stílusára is döntő befolyást gyakorolt, hiszen akkoriban a fiktív levél a modern próza egyik legdivatosabb műfaja volt. Bár Rákóczi írnokának irodalmi jelentőségét kevesen emelik ki, tény, hogy Mikes leveleivel olyan újdonságot hozott a magyar prózába, amire Kármán József regényeinek megjelenéséig Magyarországról nem érkezett válasz. A fiatal bujdosó az ott töltött négy év alatt nagyon megkedvelte a pezsgő szellemi élettel bíró Párizst, idővel azonban tovább kellett utaznia, ugyanis XIV. Lajos (ur. 1643-1715) halála után Rákóczi mindinkább úgy érezte, hogy a versailles-i udvartól már nem remélhet támogatást. 1717-ben – III. Ahmed szultán (ur. 1703-1730) meghívására – a kuruc emigráció Gallipoliba utazott, a hazatérés reményében pedig Mikes Kelemen is a fejedelemmel tartott; az éppen zajló Habsburg-török háború azonban nem a bujdosók várakozása szerint alakult, az 1718-as pozsareváci béke ugyanis – a remélt győzelem helyett – újabb területi veszteségeket hozott az Oszmán Birodalom számára. Miután Bécs és a Porta békét kötött, Rákócziék mozgását a szultán számos korlátozással sújtotta, 1720-ban pedig az emigránsokat a Márvány-tenger partján fekvő Rodostó – ma: Tekirdag – városába internáltatta. Mikes mint Rákóczi Ferenc írnoka, majd mint a kuruc emigránsok vezetője több mint négy évtizedet töltött ezen a helyen.

A száműzött fiatalember életét híres Törökországi leveleiből ismerhetjük meg leginkább: ezek közül az első még 1717 októberében született meg, azt pedig Mikes Kelemen haláláig további 206 üzenet követte. A soha el nem küldött üzenetek amellett, hogy kiválóan bemutatják a bujdosásban megőszülő egykori apród életének viszontagságait, honvágyát és a hazáról született gondolatait, a rodostói fejedelmi „udvar” mindennapjaiba is bepillantást nyújtanak; Rákóczi utolsó éveiről szóló ismereteink túlnyomó része a Törökországi levelekből származik, melyeket 1794-ben Kultsár István jelentetett meg először nyomtatásban. A konstantinápolyi nagynéninek címzett írásokból tudjuk, hogy Mikes miként élte meg a török háborús vereséget, és hogyan törődött bele rodostói száműzetésébe, ahol az első években egyedül Kőszegi Zsuzsi irányt érzett szerelme jelentett számára vigaszt. A férfinak aztán utóbb a szerelemben is csalódnia kellett, ugyanis a leány – vonzalma ellenére – 1723-ban Bercsényi Miklóshoz ment feleségül, miután pedig megözvegyült, elutazott Törökországból. Zsuzsi távozása után Mikes számára szürke hétköznapok, sőt, esztendők következtek: a bujdosók létszáma egyre csak fogyott, 1735-ben pedig maga a fejedelem is eltávozott az élők sorából. A Törökországi levelek szerzőjét mindeközben egyre gyötörte a honvágy, és bár Magyarországon számos alkalommal megpróbáltak közbenjárni hazatérése érdekében, azt III. Károly (ur. 1711-1740), de még Mária Terézia (ur. 1740-1780) sem engedélyezte.

A hőn szeretett Erdély viszontlátására 1738-ban nyílt legközelebb lehetőség, amikor az újabb oszmán-Habsburg háborúban Rákóczi József elvállalta a bujdosók maradékának vezetését, és apja örököseként megindult Magyarország felé. A hadjárat, mely a fiatal Rákóczi léhasága és korán bekövetkező halála miatt nem hozott eredményt, csak újabb keserűséget okozott Mikes számára, de a sors végül mégis úgy hozta, hogy a férfi legalább a távolból megláthatta szülőhazáját. 1739–40 során a Porta a básbugnak – azaz a kuruc emigránsok elöljárójának – kinevezett férfit küldte követségbe a moldvai és havasalföldi fejedelmekhez, és bár a megerőltető utazás kis híján Mikes halálát okozta, legalább annyi örömöt szerzett neki, hogy a távolból megláthatta Erdély hegyeinek körvonalait. Az expedíció után a bujdosó még egy alkalommal kérvényezte Mária Teréziánál hazatérését, de mivel petíciója nem ért el eredményt, beletörődött sorsába. Mikes Kelemen a következő két évtizedben már csak rodostói levelei és emlékei révén maradt kapcsolatban Magyarországgal, mígnem 1761. október 2-án, egy pestisjárvány során – az utolsó kuruc bujdosók egyikeként – ő is távozott az élők sorából.








2019. november 1., péntek

Bercsényi Miklós

1725. november 6-án, száműzetésben fejezte be életét gróf Bercsényi Miklós, II. Rákóczi Ferenc fejedelem hűséges barátja és bizalmasa, a kuruc szabadságharc (1703-11) második számú vezetője. Bercsényi, aki pályája elején a Habsburgok oldalán, a törökellenes küzdelmek révén emelkedett magasra, I. Lipót (ur. 1657-1705) politikájából kiábrándulva a dinasztia elleni felkelés egyik fő értelmi szerzője lett, a bukás után pedig az emigrációban is kitartott legjobb barátja mellett.

Bercsényi 1665-ben, egy földbirtokos család gyermekeként látta meg a napvilágot, a Trencsén vármegyében található Temetvényen. A fiatalember rövid ideig a nagyszombati egyetemen tanult, a török elleni felszabadító háború kezdetén azonban otthagyta az iskolát. Bercsényi Miklós a Szent Liga harcai során számos alkalommal kitüntette magát. A fiatal nemes bátorságát 1686 során a visszafoglalt Szeged városának kapitányi tisztségével honorálták, a következő évben pedig Bercsényi – I. Lipót jóvoltából – grófi cím birtokosa és aranysarkantyús vitéz lett.

Bár a fiatalember a következő években is szépen emelkedett a ranglétrán idővel mindinkább megérett benne az a szándék, hogy szembeszegüljön a Habsburgok önkényével, és felszabadítsa az országot a dinasztia uralma alól.

A századfordulón Bercsényiék a tettek mezejére léptek, a XIV. Lajos francia király (ur. 1643-1715) pártfogását kereső összeesküvés azonban már az előkészületek során kudarcba fulladt, a Párizsba küldött levelek ugyanis I. Lipót kezébe kerültek. Rákóczit elfogták, a gróf pedig Lengyelországba menekült. Miután Rákóczinak sikerült megszöknie Bécsújhelyről ő is Lengyelországba menekült. A két jó barát másfél esztendőn át élvezte a lengyelek vendégszeretetét, közben pedig Bercsényi komoly érdemeket szerzett a svéd és francia diplomáciai kapcsolatok kiépítésében. 1703 tavaszán aztán, miután a korábban Brezánba látogató Esze Tamás a Tiszaháton kibontotta a kuruc felkelés zászlaját, a gróf jelentős lengyel segítséggel tért vissza Magyarországra.




A nyolc évig tartó küzdelem során Bercsényi Miklós mindvégig Rákóczi hűséges segítője, a szabadságharc egyik legjelentősebb hadvezére és politikusa maradt: nevéhez fűződött például az 1703. évi sikeres felvidéki hadjárat vezetése, az 1705-ös szécsényi országgyűlésen oroszlánrészt vállalt a konföderáció – lényegében a kuruc állam – megszervezésében, első szenátorként pedig az 1707-es ónodi országgyűlés trónfosztási határozatában is fontos szerepet játszott. Bercsényi, miközben a kuruc erők főparancsnokaként szinte állandóan táborban volt, a fejedelem legfőbb bizalmasaként kézben tartotta a Habsburgokkal folytatott alkudozásokat – a gróf vezette például az 1706. évi nagyszombati tárgyalásokat is –, emellett pedig a svéd, francia, illetve orosz orientációjú kuruc diplomácia szálai is nála futottak össze. Ugyancsak Bercsényi próbálta meg tető alá hozni Rákóczi lengyel királyságát, ám erőfeszítései nem jártak sikerrel.

Bercsényi Miklós gróf 1710 során, Nagy Péter orosz cár (ur. 1682-1725) támogatásának megszerzése reményében elhagyta Magyarországot, a szabadságharc bukása miatt pedig nem is nyílt több alkalma a visszatérésre. Rákóczihoz hasonlóan a kuruc főgenerális is elutasította a szatmári békében felkínált amnesztiát, ő azonban a lengyelországi évek után nem követte a fejedelmet Párizsba – fia, László viszont így tett, és később XV. Lajos (ur. 1715-1774) testőrszázadosa, majd Franciaország marsallja lett –, hanem a Portánál keresett menedéket. III. Ahmed épp ekkor, 1716-ban üzent hadat a Habsburgoknak, Bercsényi pedig a szultán szolgálatába szegődött, és a háború során – mintegy 20 000 harcos élén – egy ízben be is tört Magyarország területére.

A küzdelem oszmán vereséggel ért véget, és bár Ahmed a Béccsel folytatott tárgyalások során megtagadta a gróf – és az időközben Törökországba érkező Rákóczi – kiadatását, a magyar bujdosók mozgástere a pozsareváci béke (1718) megkötése után nagymértékben leszűkült. Bercsényit és a fejedelem népes kíséretét a Márvány-tenger partján fekvő Rodostóba internálták, ahol az idős gróf később harmadszor is megházasodott: 1723-ban Mikes Kelemen szerelmét, Kőszeghy Zsuzsannát vette a feleségül.

A fiatalasszony aztán hamar megözvegyült, ugyanis férjét, Rákóczi segítőtársát és hű barátját 1725. november 6-án utolérte a halál. Bercsényi Miklóst a bujdosók Rodostóban helyezték végső nyugalomra, 1906-ban pedig hamvait – a fejedelem maradványaival együtt – hazaszállították Magyarországra, és a kassai dómban temették újra.