2021. október 17., vasárnap

VI. osztály - János evangélista 15-16. századi festményeken

 

János a Jézus által kiválasztott 12 apostol egyike. A 12 apostol közül kettő evangélista is. János az egyik (Máté a másik). János apostol (és evangélista) Zebedeus és Maria Salome fia volt, idősebb Jakab apostol testvére. A negyedik evangélium mellett János a Jelenések könyvének is a  szerzője. Ez utóbbit Pátmosz szigetén írja meg. Mind a négy evangélistának van egy jelképe. Máténak pl. ember vagy angyal, Jánosnak a sas. János Jézus kedvenc tanítványának mondja magát. 

Az utolsó vacsorán Jézus mellére hajtja a fejét. 

A keresztrefeszítésnél, ha Jézuson kívül mást is ábrázolnak, mindig ott látjuk Szűz Máriával együtt, sok esetben őt támogatja, vigasztalja. János azt írja, hogy Jézus a kereszten testvéréül fogadta őt.  két Mária nevezetű asszony, akiket a középkortól Mária féltestvéreinek véltek. Az egyikük Mária Salome, János anyja.

Mária halálának ábrázolásánál János gyakran egy paradicsomi pálmaágat tart a kezében, melyet egy angyal hozott nem sokkal a Szűz elszenderedése előtt. 


Ismeretlen kasztíliai festő: Keresztrefeszítés (15. század utolsó harmada)  - gótikus


Adrea MANTEGNA: A Szűz halála (1460-64)


Hans MEMLING: Szent János oltár (1474-79) - részlet

Raffaello 




 Hieronymus BOSCH: Keresztrefeszítés (1480-85) 



Hieronymus BOSCH: János evangélista Pátmosz szigetén


Domenico GHIRLANDAIO: Az utolsó vacsora (1486)





Pietro PERUGINO: Keresztrefeszítés (1503-1506)

Leonardo da Vinci: Az utolsó vacsora (1494-1498)

Marcello Venusti: Keresztrefeszítés (1550-es évek, manierista stílusú)





2021. június 28., hétfő

5. osztályos történelemanyag pótvizsgára

 



AZ EMBERISÉG ŐSKORA az ember megjelenésétől az első országok és az írás megjelenéséig tart.

Évmilliókkal ezelőtt élt Afrikában egy ősmajomfaj, az ún. Ramapithecus. A Ramapithecus testfelépítése úgy öt-hatmillió éve fokozatosan átalakult, és nem is egy, de legalább három új állatfaj keletkezett belőle. Mindhárom új faj egyedei - elődeikkel ellentétben - már nem a fákon éltek, hanem a földön, két lábon jártak. (Valószínűleg olyan környezeti változások következtek be, amelyek ezt tették szükségessé. Ezeknek a természetét ma még nem ismerjük.) Lassan tudtak futni, gyenge volt a szaglásuk is. De volt egypár szerencsés tulajdonságuk, melyet a fán szereztek: elöl ülő, remek szemek, térlátással és színlátással valamint markolásra alkalmas végtagok. Így messziről képesek voltak meglátni a fenyegető ragadozókat, ehhez csak fel-fel kellett egyenesedniük a szavannák magas füvében. A hátsó lábakon való járásra tértek át, ezzel pedig felszabadult mellső lábuk, mellyel köveket, fadarabokat tudtak megfogni, eszközként használni. Hozzánk képest apró termetűek voltak, nagyjából másfél méteresek. A három faj egymás közvetlen közelében élt, hogy békében vagy nem, azt nem tudhatjuk. Tény, hogy közülük kettőre nem sok jó várt: pár évmillió alatt kihaltak - talán részben éppen a harmadik utódai szorították ki (Ezeket a kihalt fajokat nevezik Australopithecusnak, ami déli majmot jelent.). A harmadik továbbfejlődött, utódai pedig páratlan mértékben elszaporodtak a Földön.

Ez a harmadik lény az ún. Homo habilis volt, ami ügyes embert jelent. Mai feltételezések szerint egy vonatkozásban tért el a másik kettőtől. Míg azok egyedei magukban gyűjtögettek, és rögtön elfogyasztották élelmüket, addig a Homo habilis csoport tagjai megosztották egymással szerzeményeiket. (Elsősorban növényi élelmet és lárvákat gyűjtögettek.) Így egyes tudósok feltételezik, hogy az emberré válás folyamata a táplálékmegosztással kezdődött. Ez ugyanis együttműködést és kommunikációt igényelt. A kommunikációs képességek kifejlődése pedig sok olyasmire is képessé tették az emberelődöket, amit már nem csak a táplálék megosztása során tudott felhasználni. A koponyamaradványokat vizsgálva olyan agyra következtettek, amelyek lehetővé tették a kommunikációt, de még inkább arcjátékkal és csak másodsorban beszédszerű hangokkal. A Homo habilis építette a történelem legrégibb ismert "építményeit", kőköröket, melyek kunyhók alapjai lehettek.

A Homo habilisból fejlődött ki körülbelül kétmillió évvel ezelőtt a Homo erectus (felegyenesedett ember). Már bonyolult pattintási eljárással készített szakócákat is tudtak készíteni és használták a tüzet. A társas együttműködést tovább fejlesztve, szervezett csapatokban vadászott már nagyvadakra. A Homo erectus már nem csak Afrikában élt, mint elődei, hanem északra vándorolva Európában és Ázsiában is elterjedt. Az Európába vándorolt Homo erectusnak alkalmazkodnia kellett a fokozatos lehűléshez, a második majd harmadik jégkorszakhoz. Állatbőrökből ruhákat készített magának, barlangokba húzódott.

A Homo erectusból körülbelül 300 ezer éve kifejlődött Homo sapiens (értelmes ember) már eltemette halottait és feltehetően volt valamiféle vallása. Belőle alakult ki nagyjából 30 ezer éve a Homo sapiens sapiens, mely az egész földön, így az amerikai kontinensen és Ausztráliában is elterjedt. Testfelépítésében, képességeiben megegyezett a mai emberrel.





AZ ÓKOR (Kr.e. 3000 – Kr.u 476)

Az írás felfedezésével kezdődik, ami ezelőtt kb. ötezer évvel történt meg, és a Nyugatrómai Birodalom bukásáig tart. Az első két nép, amely saját írással rendelkezett a sumér és az egyiptomi volt. A körülbelül három és fél évezredet felölelő korszakban létrejön néhány birodalom (nagy ország): Egyiptomi Birodalom, Akkád Birodalom, Asszír Birodalom, Perzsa Birodalom, Római Birodalom. Az emberi civilizáció fejlődéséhez viszont nem csak a nagy országok járultak hozzá, a hanem a kis városállamok is (pl. a sumérok, föníciaiak és görögök által alapított városállamok). Az ókori vallások némelyike (zsidó vallás, kereszténység, hinduizmus, buddhizmus) a mai napig fennmaradt.



Az ókori görögök különböző városállamokban (poliszokban) éltek többnyire a Balkán-félsziget déli részén és Kis-Ázsiában. Az egyik legjelentősebb görög városállam Athén volt. Az athéni hagyomány úgy tartja, hogy Thészeusz volt a városállam megalapítója. A demokrácia ezelőtt kb. 2500 évvel jött létre ebben a városállamban, de jelentős mértékben különbözött a mai demokráciátó. A nők sokkal kevesebb joggal rendelkeztek, nem tölthettek be vezető funkciókat, nem szavazhattak. Az ókori Athénban sok rabszolga élt.

Az ókori Róma.Rómát egy monda szerint Kr. e. 753-ban alapította Romulus az Itáliai-félszigeten. Ő lett a város első királya. A város lakói latin nyelven beszéltek. Rómában a királyon kívül a patríciusnak nevezett előkelőkből álló vének tanácsa, a szenátus vezette a várost. Romulus után még hat király uralkodott, de az utolsó olyan gonosz zsarnok volt, hogy fellázadtak ellene, és elzavarták. A rómaiak többé nem is akartak királyokat látni városukban. Ettől kezdve a szenátus hozta meg a legfontosabb döntéseket és választotta meg a város vezetőit. Mindig két vezetőt, konzult választottak, de csak egy évre. Így született meg a római köztársaság.

A következő évszázadokban Róma fokozatosan terjeszkedett, amelynek során meghódította az Itáliai-félszigetet. A Kr. e. 2–1. században már a Földközi-tenger egész térségét uralta, ekkortól már az egykori kis városállam egy nagy kiterjedésű birodalmat uralt. A további hódításokkal már Európa nagy része is a fennhatósága alá került, és emellett jelentős ázsiai és észak-afrikai területek is a Római Birodalomhoz tartoztak.

A Római Birodalom fénykora az időszámításunk kezdetén volt, ekkor Róma lakossága az egymillió főt is megközelítette. A birodalom vezetője ebben az időben Augustus császár volt (Kr. e. 27 – Kr. u. 14), aki a hadseregre támaszkodva fo­kozatosan átalakította a köztársaságot egyeduralommá. Megszületett a császárság, és bár továbbra is választottak konzulokat minden évben, csak Augustus bizalmasai kerülhettek ebbe a pozícióba. Az emberek persze látták, hogy a köztársaság már csak látszat, de a tartós béke, a gazdaság fellendülése sokak számára elfogadhatóvá tette a szabadság elvesztését. A későbbi császárok között többször nemcsak tehetséges és jóakaratú uralkodók voltak, hanem őrült zsarnokok is. A császárság mégis több mint ötszáz évig fenn tudott maradni.

A római hadsereg elsősorban nehézfegyverzetű gyalogos katonákból állt, akik több ezer fős egységekben, légiókban harcoltak. A haderőbe kezdetben csak birtokos parasztokat soroztak be, de amikor hazájuktól távol kellett harcol­niuk, nem tudták megművelni földjeiket. Ezért a katonaként is szolgáló parasztok tömegei tönkrementek, és elveszítették a földjüket. Idővel az egyik római konzul elérte, hogy zsoldossereget állíthasson fel a városba költözött szegényekből. Ezeknek a katonáknak tizenhat évig kellett szolgálniuk. Szolgálatukért fizetést, zsoldot kaptak, leszerelésük után pedig földbirtok járt nekik. Ez az új típusú hadsereg azonban sokkal jobban függött a hadvezérétől, akik közül mind többen politikai hatalom megragadására is törekedtek.

A Keletrómai Birodalom és a Nyugatrómai birodalom megalakulása.A 4. század elején Nagy Konstantin császár (Constantinus, ejtsd: konsztantinusz) úgy döntött, hogy a hatalmas birodalom irányításához szükség van még egy fővárosra, amely a birodalom keleti felén helyezkedik el. Így született meg a korábbi Bizánc területén Konstantinápoly, amely Rómával egyenlő rangot kapott. A keleti területek sokkal gazdagabbak voltak, több volt itt a nyüzsgő életű nagyvárosokból is, amelyeket Egyiptom bőségesen ellátott gabonával. A lakosság itt görögül beszélt.

Eközben Itália gazdasági jelentősége gyorsan hanyatlott, a termelés csökkent, a városok elnéptelenedtek.

Különböző népek keletről nyugatra tartó vándorlását népvándorlásnak nevezzük. A latin nyelvű nyugati biro­dalomrészt többször sújtották a barbár népek támadásai. A városok is gyakran váltak a rablóhadjáratok áldozataivá. Annak érdekében, hogy a védelmet jobban megszervezzék, a birodalmat 395-ben két részre osztották. A két államrész, a Nyugatrómai Birodalom 476-ig maradt fenn, a Keletrómai Birodalom még ezer évig.



A KÖZÉPKOR a Nyugatrómai Birodalom bukásától (476) tart a 15. századig. Ebben a században szűnik meg a Keletrómai Birodalom (más néven Bizánci Birodalom), találják fel a nyomtatást, és fedezik fel az európaiak Amerikát (1492).

A középkori Európa társadalma

A kontinensen elterjed a keresztény vallás. A kereszténységen belül már az ókor végétől némileg eltérővé vált a Római Birodalom keleti és nyugati területeinek vallásossága.

Keleten görögül, Nyugaton – idetartozott Magyarország is – latinul, egymástól részben eltérő rend szerint folytak a szertartások. A nyugati, katolikus egyház élén a pápa, Róma püspöke (vagy ahogy régi hagyomány szerint nevezték: „Krisztus földi helytartója”) állt. 1. Utána következtek a püspökök, akik nagyobb városok és a hozzá tartozó területek főpapjai voltak, végül pedig a plébánosok, akik minden faluban jelen voltak, és ők foglalkoztak híveik lelki életével.

A középkori emberek kiemelt tiszteletben részesítették a szenteket. Ők azok a személyek, akiket az egyház buzgó vagy önfeláldozó vallásosságuk miatt példaként állított a hívek elé. A szentek megmaradt testrészeit, ruhadarabjait ugyancsak nagy megbecsülés övezte. Ezek voltak az ereklyék. Úgy tartották, hogy az ereklyék segítségével ki lehet gyógyulni a súlyos betegségekből.

A szentekről szóló csodás történeteket legendának nevezzük, amelyek meseszerű eseményekről és csodákról szólnak, de főszereplőjük sok esetben valós személy.

A zarándoklatok. A mélyen hívő középkori emberek, ha anyagi lehetőségeik megengedték, zarándokútra indultak. Utazásuk során célul tűzték ki, hogy felkeressék Jézus Krisztus, Szűz Mária vagy valamelyik szent életének helyszíneit. A legtöbb középkori zarándok Jeruzsálembe szeretett volna eljutni, ott akartak ugyanis Istenhez imádkozni, ahol Jézus Krisztust keresztre feszítették, és hitük szerint feltámadt.

A szerzetesség és a kolostor. Az egyháziak csoportját nem csak az említett papok és püspökök alkották. Sokan voltak, akik a mindennapi papi élet feladatain kívül további fogadalmakat tettek, hogy figyelmüket semmi se vonja el a hittől és az imádságtól – ők voltak a szerzetesek. A szegénységi fogadalom keretében vállalták, hogy nem gyűjtenek vagyont. A tisztasági fogadalom értelmében nem házasodtak. Emellett pedig feltétlen engedelmességet is fogadtak elöljáróiknak. A szerzetesek kolostorokban éltek. Az első (nyugati) szerzetesrend a bencés rend volt, alapítója, Szent Benedek a 6. században élt.

A mélyen vallásos középkorban mindenkinek megvolt az Isten által előírt feladata. A különböző országokat a királyok vezették, akik többnyire apjuktól örökölték a hatalmat. A királyok hozták a törvényeket és védték meg az országot támadás esetén. Az ország vezetésében és védelmében a király segítségére voltak az előkelők, vagyis a nemesek. Nemessé a király fogadhatott valakit, ha az illető valamilyen tettével (például hősi helytállás egy csatában) azt kiérdemelte. A nemesi címmel együtt földbirtokot is kapott, ami a címmel együtt öröklődött a családban. A nemesek hűséget esküdtek a királynak, és kötelesek voltak hadba vonulni az uralkodó oldalán. A nemesség Istentől rendelt feladata az ország és lakóinak fegyveres védelme volt. A középkori lovagi harcmodor annyira költséges és bonyolult (sok gyakorlást igénylő) volt, hogy a nemeseknek egész életükben ezzel kellett foglalkozniuk. Ennek megfelelően nekik nem kellett a földeken dolgozniuk, és adót sem fizettek. Pontosabban a középkori gondolkodás szerint a „vérükkel adóztak”, azaz ők védték háborúban az országot, mivel a királynak katonai szolgálattal tartoztak. A nemesség egy ország lakosságának körülbelül három százalékát alkotta. A földesúr és családtagjaik a földbirtokon álló lakótoronyban laktak. Később ezt a tornyot fallal is körülvették. Kialakult a vár. A nemesség befolyása és gazdagsága ellenére a várak életkörülményei a mai ember számára nem voltak vonzók: megfelelő fűtés és szigetelés híján a szobák sok esetben nyirkosak, hidegek voltak, és természetesen vízért is a kúthoz kellett lemenni, a zord téli napokon is.

2021. március 31., szerda

Klasszicista festmények

 - A klasszicizmus a barokkot követő művészeti stílus.

- A klasszicista festmények sokkal nyugodtabbak mint a barokk művek, még a mozgalmas jeleneteknél is az alakok gyakorta szoborszerűeknek tűnnek
- Akárcsak reneszánsz korában a klasszicizmus idején is kedvelték az ókori témákat.

Jacques-Louis DAVID ezen festménye a 18. század végén készült. A legenda szerint Róma megalapítását követően a latin férfiak elrabolták a szabin nőket. Mikor emiatt harcra került a sor az elrabolt, időközben sorsukkal megbékült szabin nők a két ellenséges sereg közé rohantak és megakadályozták, hogy a latinok és szabinok lemészárolják egymást. 


 Jacques-Louis DAVID,  francia festő 1814-ben készült festménye Leonidász spártai királyt és katonáit ábrázolja. Ő Kr.e. 480-ban próbálta feltartóztatni a perzsákat a Thermopülai-szorosnál a hatalmas túlerővel szemben. A képen egy, a csata megkezdése előtti jelenetet látunk. 

Andrea APPIANI olasz festő az Olimposzt ábrázolja. Az előtérben ülő alak Zeusz, az ókori görögök főistene.


7:46-tól kell megnézni! 


2021. március 23., kedd

A klasszicizmus - építészet

 





Klasszicizmus (18. sz. vége - 19. sz. eleje)

Korábbi művészeti stílusok:

Középkor második felében két művészeti stílus volt: a románkori és gótikus. Ezek nagyon eltértek az ókori görög- római művészettől.


Hosszú szünet után először a reneszánsz fedezte fel újra az ókori formákat, díszítőelemeket. A barokk egy sor új dolgot fedezett fel (pl. ovális ablak, hegedűablak, ovális kupola)


A klasszicizmus az építészet terén ismét visszatér az ókori görög-római építészethez. A díszítés sokkal visszafogottabb, mint a barokk idején.
Templomok esetében a templom főbejáratánál portikusz található. Ez az épület főhomlokzatához csatlakozó, a többi három oldalán nyitott, oszlopos előcsarnok, melyet sok esetben háromszögű oromzat - timpanon - zár le.

Hasonlítsd össze a barokk és klasszicista templomokat.




a prágai Szent Miklós templom (barokk)


a párizsi Pantheon - klasszicista


a máriapócsi Szent Mihály főangyal görög katolikus kegytemplom - barokk



a debreceni református nagytemplom (klasszicista)



az egri minorita templom attikája (barokk)

 Szatmárnémeti - székesegyház - portikusz (klasszicista)

Miskolc - az ortodox templom tornya óraíves párkánnyal (barokk)



A százéves fennállását ünneplő Deáktéri evangélikus templom (klasszicista) 





az óbudai zsinagóga (klasszicista)






2021. március 14., vasárnap

Közép-Kelet-Európa a második világháború kezdetén

 

Az hogy a második világháború kitörése előtt illetve a világháború első két évében hogy alakultak Magyarország és a szomszédjainak határai nagyrészt a fasiszta Olaszország és a náci Németország döntésén múlt. A képen Benito Mossulini (Olaszország vezetője 1922-től) és Adolf Hitler (1933-tól Németország vezetője).


A Magyar Történelem tankönyv 81. oldala


A képre kattintva az észak-erdélyi magyar bevonulás további képeit láthatod.






2021. március 7., vasárnap

Csehszlovákia

 


Az első világháború után létrejött Csehszlovákiához német, magyar és ukrán (ruszin) lakosságú területek is kerültek. Hitler, miután 1933-ban hatalomra került, az itt élő hárommillió német védelmezőjeként tüntette fel magát. Követelte, hogy a német többségű Szudéta-vidék kerüljön át a Német Birodalomhoz, azt állítva, hogy csak így akadályozható meg egy német‒csehszlovák háború, amely lángba boríthatja egész Európát.

1938 szeptemberében a müncheni konferencián Nagy-Britannia, Franciaország és Olaszország vezetői találkoztak Hitlerrel. Elfogadták érvelését, és Csehszlovákiát a követelt területek átadására kényszerítették. Cserébe Hitler kijelentette, hogy további igénye nincs, és ezzel hosszú időre biztosítva lesz a béke Európa számára
.  Néhány hónappal később, 1939. márciusában azonban elfoglalta Prágát, és felbomlasztotta egész Csehszlovákiát.


Tomáš Garrigue Masaryk - Csehszlovákia első elnöke








Magyar revíziós tüntetés: felvidéki városokat követelnek vissza 






Csehszlovákia többnemzetiségű állam volt.
A német, magyar és ukrán kisebbség a határvidéken lakott.
Ezeket a területeket 1938 őszén elcsatolják Csehszlovákiától.



Videó 1. - A Szudéta-vidékre bevonuló német csapatokat így fogadják a helyi németek
  




Videó 2. Revíziós dal az I. BÉCSI DÖNTÉS előttről:



2021. március 1., hétfő

Vértanúk - Szent Borbála

Borbála - legendája szerint a III. században élt szép és okos lányt apja egy lakótoronyba zárva őrizte. Titokban megkeresztelkedett, és a torony falába egy harmadik ablakot vágatott (ez a Szentháromságot jelképezte). Amikor apja erről tudomást szerzett, meg akarta ölni. Előbb a torony fala, majd egy szikla nyílt meg előtte, hogy elmenekülhessen. Ezért ő lett a bányászok védőszentje. A rejtekhelyét eláruló pásztor bárányai sáskává változtak. Bebörtönözték, sokszorosan megkínozták. Egy alkalommal meg akarták vesszőzni, de a vesszők tollá változtak. Végül a tulajdon atyja fejezte le, akit ezért hazatérőben villám sújtott agyon. Ezért Szent Borbála a tűzérek védőszentje lett. Attribútuma: torony, toll, pálmaág (ez utóbbi a vértanúság jelképe). Ábrázolják még kehellyel és ostyával, ez utalás arra, hogy Borbála a "jó halál" védőszentje is. Utolsó kérése ugyanis az volt, hogy aki Krisztusnak és mártírjainak (vértanúinak) szenvedéseiről megemlékezik, az utolsó ítéletkor kegyelmet találjon. 


15. századi (késő gótikus) ábrázolások












Dalok a két világháború közötti időszakból

 

Tangók Kalmár Pár előadásában:






Ágay Irén és Jávor Pál színészek: Madonna drága



Kalmár Pál: Törökszegfű liliom (Szabadka Magyarország egyik legnagyobb és legszebb városa volt, az első világháború után Jugoszlávia része volt, ma Szerbiához tartozik, még ma is jelentős számú magyar kisebbség él a városban) 



Gózon Gyula a Budai cukrászda (1935) című filmben:


Perczel Zita: Kislány kezeket fel (részletek az Az új rokon c. filmből -1935)





2021. február 26., péntek

Moldva rövid története az újkorban

 Moldva a középkor végén, Ștefan cel Mare fejedelem (1457-1504) idején  jóval nagyobb volt, mint a ma Romániához tartozó Moldva és Moldova Köztársaság együttvéve. 

A rózsaszín a mai Moldvához tartozó rész, a piros Moldova Köztársaság, az okker színű rész Ukrajnához tartozik (Észak Bukovina és Besszarábia déli része - Budzsák)




Moldva keleti részét (Besszarábiát) először 1812-ben foglalták el az oroszok. (zöld)







A török fennhatóság alatt álló román fejedelemségek sorsát meghatározza az orosz-török háborúk, illetve a Török Birodalom balkáni visszaszorulása. A kücsük-kajnardzsi béke (1774) már Oroszország túlsúlyát rögzíti, a fejedelemségeket a cár képviseli a Portánál. Ugyanakkor Moldva Ausztria javára elveszíti Bukovinát (1775), Oroszország javára Besszarábiát (1812).

A háborúkban - melyek során a román fejedelemségek időnként orosz megszállás alá kerülnek - egyre több román katona vesz részt orosz oldalon (az 1806-12-esben egész havasalföldi pandúralakulatok).

A krími háborúban  ismét hadműveleti területekké váló fejedelemségeket orosz (1853), illetve osztrák-török csapatok szállják meg (1854), az 1856-os párizsi béke pedig a nagyhatalmak kollektív védnöksége alá helyezve őket megszünteti orosz protektorátusukat. Ugyanakkor Moldva visszakapja Dél-Besszarábiát. Az erősödő egyesülési törekvéseknek az 1858-as párizsi konvenció felemás módon szabad utat enged, s 1859-ben a két román fejedelemség egyesül. A 115,8 ezer négyzetkilométernyi Románia teljes függetlenségét az 1877-1878-as orosz-török háborút lezáró berlini kongresszus szentesíti. Ugyanekkor Oroszország visszaszerzi Dél-Besszarábiát, Romániához kerül viszont Észak-Dobrudzsa, amivel jelentősen szélesedik tengeri kijárata.

2021. február 24., szerda

Jézus keresztre feszítésének ábrázolása

 

Jézus keresztre feszítése  János evangéliuma szerint: 

 A Jézus keresztje alatt pedig ott állottak vala az ő anyja, és az ő anyjának nőtestvére; Mária, a Kleopás felesége, és Mária Magdaléna. Jézus azért, mikor látja vala, hogy ott áll az ő anyja és az a tanítvány, a kit szeret vala, monda az ő anyjának: Asszony, ímhol a te fiad!Azután monda a tanítványnak: Ímhol a te anyád! És ettől az órától magához fogadá azt az a tanítvány.  Ezután tudván Jézus, hogy immár minden elvégeztetett, hogy beteljesedjék az írás, monda: Szomjúhozom.
Vala pedig ott egy eczettel teli edény. Azok azért szivacsot töltvén meg eczettel, és izsópra tévén azt, oda vivék az ő szájához. Mikor azért elvette Jézus az eczetet, monda: Elvégeztetett! És lehajtván fejét, kibocsátá lelkét.


Kicsoda János evangélista?

Zebedeus és Maria Salome fia volt, idősebb Jakab apostol testvére. A negyedik evangélium és a Jelenések könyvének szerzője (ez utóbbit Patmosz szigetén írja meg). Jelképe a sas. Jézus kedvenc tanítványának tartja magát. A keresztre feszítésnél, ha Jézuson kívül mást is ábrázolnak, mindig ott látjuk Szűz Máriával együtt, sok esetben őt támogatja, vigasztalja.


Amíg a kereszténység üldözött vallás volt, és a Római Birodalomban végeztek ki keresztre feszítéssel embereket, addig vallásos témájú képeken nem ábrázolták Jézus keresztre feszítését.

Az első két keresztre feszítést ábrázoló alkotás az 5. század első feléből való. 





Keresztrefeszítés ábrázolása a középkorban - Jézus keresztje lehet latin kereszt vagy Antal-kereszt (az ilyen keresztnek nincs felső szára, T betű alakja van). A keresztet sok esetben Mária Magdolna öleli át, akit általában kibontott, szőke hajjal ábrázolnak. Szűz Mária közelében található János evangélista és olykor még két Mária nevezetű asszony, akiket a középkortól Mária féltestvéreinek véltek: Mária Kleofás valamint Mária Salome (id. Jakab apostol és János evangélista anyja). A Jézus keresztjén található négy betű egy latin mondat szavainak kezdőbetűi: Iesus Nasarenus Rex Iudaeorum (Názáreti Jézus a zsidók királya).


Kép egy kódexben (13. sz. első fele)
A kereszt alatt: Szűz Mária és János evangélista


14. századi ábrázolás


2021. február 22., hétfő

Az apostolok

a Jézus tanítványaiból alakult szűkebb közösség tagjai; a Mester egy átvirrasztott éjszaka után választotta ki őket híveinek sokaságából, hogy a térítés munkájában segítségére legyenek, s mennybemenetele előtt rájuk bízta, hogy hirdessék az evangéliumot minden nemzetnek. (A görög aposztolosz küldöttet, hírnököt jelent.) Számuk 12 lett a zsidóság 12 törzsének mintájára. Néhányuk kitüntetett szerepet játszott az evangéliumi eseményekben (Péter, János, Jakab, András, Júdás), a többiekről a nevükön kívül vajmi keveset tudunk (Fülöp, Bertalan, Máté, Tamás, Simon, Jakab, Júdás Tádé). Júdás árulása és öngyilkossága után az apostolok választottak maguk közé egy újabb apostolt: Mátyást. Vallásos témájú képeken viszont inkább Pált ábrázolják 12. apostolként. 

Szent Péter (kulcs) és Szent Pál (kard)




2021. február 10., szerda

XIV. Lajos

 53. old. Aki akar felelhet ebből. 








Lecke a magyarországi tankönyvben: OKOSTANKÖNYV


REDMENTA TESZT - akkor kaphatsz tízest, ha óra alatt oldod

2021. február 7., vasárnap

A két világháború közötti időszak - Zenei élet (I.)

 Az 1919-1939 közötti időszakban, de már az Osztrák-Magyar Monarchia korában is a cigány zenészek nagyon keresettek voltak. Az első világháború után nótáik egyeduralmát viszont  a mulatóhelyeken, kávéházakban megtöri az Amerikából érkező új zenei stílusok terjedése.

Erről szól a leghallgatottabb magyar közsszolgálati rádió (KOSSUTH RÁDIÓ) egyik adása: KATTINTS IDE


REDMENTA TESZT