2020. szeptember 30., szerda

Földrajzi ismeretek az ötödik osztályos történelemhez

Az európai ember az újkorig (kb. 1500-ig)  a saját kontinensén (földrészén) kívül még két kontinenst ismert: Afrikát és Ázsiát.



Európa, a mi kontinensünk. Az ókorban itt jött létre a Római Birodalom. Európától délre (a térképen dél lent van)  a Földközi-tenger található. Ettől délre pedig Afrika.






Afrika, az emberiség őshazája. Afrika keleti (a térképen kelet jobbra van) részén alakult ki az ősember. És Afrikában jött létre a Nílus folyó mentén az első ókori birodalom: Egyiptom. Afrikától keletre az Indiai-Óceán illetve Ázsia található.



Ázsiában található a föld 2 legnépesebb országa: Kína és India. A két ország területén már az ókorban fejlett civilizációk jöttek létre. De a kínai és indiai civilizációnál jóval hamarabb jött létre fejlett civilizáció Mezopotámiában (a Tigris és Eufrátesz között), valamint a Földközi-tenger partvidékén. 



A Földközi-tenger a három kontinens között terül el. A Római Birodalom ezelőtt 2000 évvel már magába foglalta a Földközi-tenger egész partvidékét, tehát mindhárom kontinensre kiterjedt. Ma a Földközi-tenger partvidékén csupán egy olyan ország volt, mely már az ókorban is létezett: az afrikai Egyiptom. Igaz, ennek az országnak a nyelve időközben az arab lett, és a vallása is teljesen megváltozott. 




Az ókori Egyiptom csupán a Nílus folyó mentén lévő területekből állt, a mai jóval nagyobb. Az ókori Egyiptom lakói többistenhívők voltak, napjainkban a többség iszlám vallású (egy egyistenhívő vallás), de van egy jelentős keresztény kisebbség is, őket koptoknak hívják. Az ókor egyik jelentős egyiptomi városa volt Alexandria, amely egy Európából, Makedóniából származó hadvezérről, uralkodóról kapta a nevét.



Nagy Sándor (Alexandrosz) birodalma rövid életű volt, de területe szintén kiterjedt mind a három kontinensre. Magába foglalta a Nílus völgyét Afrikában, a Tigris és Eufrátesz közötti területet és az Indus folyó völgyét is Ázsiában.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése