2020. szeptember 28., hétfő

Kelet-Európa a 16-17. században



Magyarország három részre szakadása 





- Magyarország a mohácsi csatát követően két majd három részre oszlik. Az egyik rész a Habsburg Birodalomhoz kerül, a másik (keleti rész) elfogadja a török fennhatóságot, és létrejön belőle az Erdélyi Fejedelemség. A harmadik részt a Török Birodalom magához csatolja.

- A románok többsége ebben az időszakban Moldvában és Havasalföldön élt, Moldvához hozzá tartozott a mai Moldova Köztársaság területe is. Erdélyben is éltek románok, elképzelhető hogy a lakosság többségét alkották, de nem játszottak szerepet az ország vezetésében, nagyrészt ortodox vallásuk miatt, ami a középkorban és az újkor első évszázadaiban csak egy megtűrt vallás volt. Mindhárom ország török fennhatóság alá tartozott. 

- 1683 - a törökök sikertelenül próbálják elfoglalni Bécset 



Apafi Mihály, erdélyi fejedelem,
1690-ben bekövetkezett halála után országa a Habsburg Birodalomhoz kerül


- 17 sz. vége - a törökök elveszítik magyarországi területeiknek a nagy részét. Ezek a területek és az Erdélyi Fejedelemség a Habsburg Birodalomhoz kerülnek.

Az angol nyelvű térképen látszik, hogy a 17. sz. végén Európa keleti része 4 nagyobb ország uralma alatt állt: Oszmán (Török) Birodalom - kék, Habsburg Birodalom - lila, Lengyel-Litván Unió -halvány nem tudom milyen szín, Oroszorság - szürke. Halványan látszanak a mai országhatárok is.



A HABSBURG BIRODALOM a 17. sz végén és 18. sz. elején


A KÖVETKEZŐ ÓRÁKON MAGYAR TÖRTÉNELEMBŐL ÉS EGYETEMES TÖRTÉNELEMBŐL  A FENTI LECKÉBŐL ÉS EBBŐL (kattints) felelés! 

Addig is REDMENTA TESZT (ha teljesen helyes, akkor tízes, a mai nap folyamán kell megoldani).


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése