2020. december 30., szerda

Vermeer (1632-1675)



A holland festő 1632-ben született. Johannes Vermeer van Delft a 17. századi németalföldi festészet Rembrandt melletti legnagyobb alakja, többek között a híres Leány gyöngy fülbevalóval című kép festője.


Vermeer életéről tulajdonképpen nem sokat tudunk. Delftben született egy műkereskedő fiaként, 1653-ban nősült meg. Tizenöt gyereke született, akik közül tizenegy érte csak meg a felnőttkort. Utolsó éveiben anyagi helyzete megrendült, 1675. december 15-én bekövetkezett halála után özvegyére lényegében csak adósságokat hagyott. Vermeernek viszonylag kevés munkája - alig negyven darab - dokumentált, művészi fejlődésének időrendisége is bizonytalan.




Delft látképe



Vermeer az 1650-es évek végén két remekművet festett: ezek az Utca Delftben és a Delft látképe (utóbbi egyik fő műve). Egyes kutatók szerint egy gazdag delfti polgár, az 1674-ben elhunyt Pieter Claes van Rujiven lett a festő mecénása, az ő feltűnése után fordult Vermeer váratlanul a kristálytiszta zsáner felé. (a mecénás az, aki a művészeket támogatja, pl. úgy is, hogy megveszi képeit/ a zsánerkép olyan képtípus, amely a mindennapi tevékenységük közepette ábrázolja az alakokat).Legszebb képeit az 1660-1670 közötti években festette, a korra jellemző egyszerű motívumokat, zenélő csoportokat, enteriőrökben (épületek belseje), hangulatos szobában foglalatoskodó asszonyokat, portrékat alkotott. Legtöbbre kisméretű, gondosan komponált enteriőrjeit értékelik, amelyek megvilágítását az ablakon beáramló napfény adja. Az Olvasó nő, a Nő ablaknál vizeskancsóval és a Tejet öntő asszony című képei ennek a korszaknak a kiemelkedő darabjai. Egyik leghíresebb képét, a derűsen munkájába merülő Csipkeverő nőt a párizsi Louvre-ben lehet látni. (A LOUVRE a világ egyik leghíresebb múzeuma Párizsban)





Nő ablaknál vizeskancsóval





Tejet öntő asszony


Leány gyöngy fülbevalóval


2020. december 26., szombat

Rembrandt (1606 -1669)

Rembrandt önarcképe 1629-ből

Rembrandt önarcképe 1669-ből





Rembrandt Leyden városában látta meg a napvilágot, egy városi molnár és egy pék leányának gyermekeként. Bár a festőnek legalább 7 testvére volt, családja jó módban élt, így a művésznek lehetősége nyílt arra, hogy a város latin iskolájában, majd később az ottani egyetemen folytasson tanulmányokat.

Rembrandt már húszéves kora előtt műtermet nyitott, és főleg portréfestészetből tartotta el magát, majd hamarosan tanítványokat is fogadott, akikkel gyakran közösen is alkotott (például Gerrit Dou-val). 1631-ben Amszterdamba költözött, ahol egy híres műkincskereskedő, Hendrick van Uylenburg házában élt; Rembrandt egyébként szenvedélyesen érdeklődött a műkincsek iránt, és ezen passziója élete során gyakran okozott neki anyagi nehézségeket. A festő 1634-ben feleségül vette szállásadója unokahúgát, Saskiát, és előkelő házat vásárolt a főváros zsidó negyedében, ami szintén hatott munkásságára, elsősorban az ószövetségi témájú képek kapcsán. Rembrandt és felesége életét a sikerek mellett családi tragédiák árnyékolták be, ugyanis három újszülött gyermekük is életét vesztette, a festő egyetlen fia, Titus világra jötte után pedig hamarosan Saskia hunyt el, valószínűleg tuberkulózisban.

A művész a későbbiekben fia dadájával, Greetje Dircx-szel élt együtt, aki megpróbálta kiforgatni vagyonából, majd 1649 után Hendrickje Stoffels, korábbi szobalánya lett az élettársa. Hendrickjétől született a festő egyetlen leánygyermeke, Cornelia. Közben Rembrandt változó szerencsével gazdálkodott, életmódja és gyűjteménye ugyanis idővel felemésztette vagyonát, így 1654-ben el kellett árvereznie minden ingóságát – roppant gyűjteményét is –, és egy egyszerűbb házat vásárolt. Utolsó évei gyászban teltek, ugyanis Titus fia, majd Hendrickje is eltávozott az élők sorából, a neves mestert így későn született leánya, Cornelia temettette el, 1669-ben.





Krisztus a kereszten (1631) 
- Jézus keresztjére 3 nyelven írták fel: Názáreti Jézus, a zsidók királya. 
A legtöbb festményen csak 4 betű szerepel (INRI) melyek a latin szavak kezdőbetűi:
Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum


A Szent Család (1643)



A Szent Család angyalokkal (1645)

Saskia, Rembrandt felesége (1641)


Gerrit Dou önarcképe - Rembrandt egyik tanítványa volt




2020. október 29., csütörtök

Az Antoninusok





Marcus Ulpius Traianust, akit a katonái bálványoztak, Nerva kétévi uralkodás után, annak halálát követően, 98-ban vette át a birodalom kormányzását. Traianus majdnem húsz évig uralkodott (98-117), s mint az a császár írta be nevét Róma történetébe, akinek uralkodása idején a római birodalom a legnagyobb volt. Marcus Ulpius Traianus  53-ban született Hispaniaban; az élet iskoláját a hadseregben járta ki, s mint hadvezér és szervező egyaránt kitűnt. Az egyszerű sorkatonákkal éppúgy el tudott beszélgetni, mint ahogy a szenátorok és filozófusok társaságában is megállta a helyét, s a császári hatalom gyakorlására saját módszereket dolgozott ki (legfőbb feladatának a „társadalom szolgálatát" tekintette). Szem előtt tartva azt az elvet, hogy az államok fennmaradásának ugyanazok a vezéreszmék az alappillérei, amelyek érvényesítésével keletkeztek, fölhagyott elődeinek védelmi politikájával, s előkészítette a hadsereget az új hódító háborúkra. De egyidejűleg Róma és a birodalom felvirágoztatására is messzeható intézkedéseket tett. Szándékait és terveit siker koronázta, mégpedig nem utolsósorban azért, mert jól meg tudta válogatni munkatársait, akik mindig bátran és nyíltan előállhattak saját véleményükkel.

A belpolitikában Traianus császár Nerva nyomdokait követte; a jog visszakapta eredeti értelmét, s a hatalom nem jelentett zsarnokságot. A szenátus határozatait Traianus is tiszteletben tartotta, legalábbis alakilag, s eskü alatt ígérte, hogy a szenátus előzetes jóváhagyása nélkül egyetlen szenátort sem büntet meg, így példát adott a képviselőtestületek tagjainak sokkal később kivívott mentelmi jogára. Rendet teremtett az állam pénzügyeiben, ellenőriztette a városok pénzgazdálkodását, kiszélesítette a császári közigazgatási hálózatot, országutakat és kikötőket építtetett, tartományokat alapított.
Rendeletére megkezdte működését a Nerva által létesített „segélyalap" alimentarii), amely a kis és középparasztoknak kölcsönt folyósított (körülbelül 5%-os kamatra), s a kamatokat a vagyontalan családok gyermekeinek támogatására és az árvák gondozására fordította (egészen nagykorúságukig a fiúk 16 sestertiust, a lányok pedig 12 sestertiust kaptak havonta, ami hozzávetőlegesen az írnoki fizetés negyedének felelt meg). A szokásos élelmiszerjuttatásokat a mintegy 180 000-220 000 polgár továbbra is megkapta, de ezenkívül a legvagyontalanabbak 75 500 sestertiust kitevő pénzsegélyben is részesültek. Az olaszországi Beneventóban és Anconában mindmáig állnak azok az emlékívek, amelyeket a lakosság emelt a császár tiszteletére hálából a városnak juttatott adományokért. Ugyanilyen emlékív emelkedik ki annak az észak-afrikai Thamugadinak a sivatag homokjából kiszabadított romjai közül is, amelyet Traianus építtetett a veterán katonák számára.

Nemzetközi viszonylatban Traianus mindenekelőtt arra törekedett, hogy megszabaduljon a dákoknak fizetett hadisarc megalázó terhétől, amelyet annak idején Domitianus vállalt. Tehát amikor megtudta, hogy Decebalus dák király szövetségi szerződés megkötésére irányuló tárgyalásokat folytat a parthusokkal (aminek kipuhatolása a római kémszervezet valóban kitűnő munkáját bizonyítja), fölvonult az Al-Dunához, 101-ben néhány csata után diadalmaskodott Decebalus fölött, s országának egy részét megszállta. A 105-106-os új háborúban ismét Traianus győzött, s a birodalomhoz csatolta Dáciát.
Az új határok biztosítása végett műutakkal összekötött erődláncolatot épített ki; így keletkezett a falakkal, védőárkokkal és állandó táborokkal megerősített limes imperii Romani, amely idővel egészen Szlovákia mai határáig, a Morva és az Ipoly torkolata közti határszakaszig áttolódott, sőt néhány támaszpontjával még ezt a vonalat is túllépte.

Dácia meghódítása után Traianus délre küldte a légiókat, ahol Bostra és Petra körzetének arab területeivel gyarapította a birodalmat. A tervezett keleti hadjáratot időszerűbbé tette a parthusokkal kirobbant ellentét, akik megtámadták Örményországot, s Róma pártfogoltját megfosztották a tróntól. Traianus nem tétovázott, 113 őszén megjelent Kisázsiában, elfoglalta Örményországot, s római tartománnyá kiáltotta ki, majd 115 tavaszán merészen nekivágott a sivatagnak, megütközött a parthusokkal, a győztes csata után pedig az Eufráteszen és a vadul hömpölygő Tigrisen is átkelt.
Bevonult Babilonba, amelynek hajdani dicsősége rég tovatűnt már, de még mindig jelentős városnak számított, majd Ktesziphon, a parthus királyi székhely elfoglalása következett. Ezután Traianus a „folyóközi völgyön" át, ahogyan a görögök Mezopotámiát nevezték, s ahol a zsidók szerint a bibliai paradicsom terült el, egészen a Perzsa-öbölig eljutott. A smaragdzölden hullámzó tengeröböl partján, a pálmaligetek csöndjében elhatározta, hogy Nagy Sándor példája nyomán indiai hadjáratot szervez, ám a küreneikai és észak-mezopotámiai felkelés hírére megváltoztatta szándékát. Visszatérőben megbetegedett és meghalt, anélkül, hogy a sors kegyéből még egyszer láthatta volna Rómát.




Traianust rokona (és talán fogadott fia), Publius Aelius Hadrianus (117-138) követte a hatalmon, akit a Szíriában állomásozó légiók kiáltottak ki császárrá. A katonák és a szenátorok elsősorban hadvezéri tapasztalatait becsülték sokra, a művelt társadalmi rétegek pedig mint a művészetek és filozófia barátját tisztelték. Később államférfiúi bölcsességéről is bizonyságot tett: formailag elismerte Örményország függetlenségét, s a parthuroknak visszaadta a Traianus által meghódított területek egy részét, mivel rájött arra, hogy ezeknek a területeknek az igazgatása több áldozattal jár, mint amennyi hasznot a birtoklásuk egyáltalán hozhat.





A megszervezett határok feladása ellenkezett ugyan a római hagyományokkal (Terminus, a határok istene, bármennyire nem tartozott is a jelentősebb istenségek közé, a mondák szerint még Juppiter főisten előtt sem hátrált meg soha), de Hadrianus vállalta a felelősséget, s mintegy kárpótlásul másutt biztosította még jobban a birodalom határait. Közép és Nyugat-Európában megszilárdította a római birodalom határai mentén sorakozó erődítményeket, Britannia tartomány északi határain és az afrikai tartomány déli határvonalán új védőfalakat emeltetett.

Talán egyetlen olyan országa sem volt a hatalmas birodalomnak, amelyet ne keresett volna föl, hogy meggyőződjék szükségleteiről; éppen csak Palesztinába vonult be hadserege élén, ahol 132-ben újabb véres felkelés tört ki. Erre az a római intézkedés adott közvetlen okot, amely elrendelte, hogy a zsidók lerombolt jeruzsálemi főtemplomának helyén építsék fel a római istenek templomát. Simeon Bar Kochba (a „Csillag Fia") vezetésével három évig álltak a zsidók a hősi harcot, s nemegyszer mértek súlyos csapást a római hadseregre.




Hadrianus örökbe fogadott fia és utóda mint Antoninus Pius vétette föl magát a római császárok névjegyzékébe. A Pius („Kegyes") melléknevet a római vallási hagyományok iránti tiszteletből használta, míg az Antoninus névvel a történészek jelölték meg azt az egész dinasztiát, amelyhez az új császár is tartozott (a dinasztia uralma Nerva trónra lépésével kezdődött és Commodus halálával ért véget). Antoninus Pius huszonhárom évig uralkodott (138-161), s életrajzírói a legnagyobb uralkodók egyikeként jellemzik; azt mondják róla, hogy bölcs, békeszerető, őszinte és kiegyensúlyozott természetű ember volt, aki még csak dicsőségre sem vágyott. Uralkodásának idejéből mindössze néhány kisebb jelentőségű nyugtalanságról tudunk (a legnagyobb 153-ban az egyiptomi lakosság körében ütötte föl a fejét, s következményeként veszedelem fenyegette Róma zavartalan gabonaellátását), s a légióknak is legföljebb Dáciában és Britanniában akadt egy kis dolguk.
Antoninus Pius aztán olyképpen biztosította a birodalom britanniai határait, hogy az északi törzsek betöréseinek megakadályozására körülbelül a mai Glasgow és Edinburgh városok vonalában védőfalat építtetett. Egyébként semmiféle államellenes összeesküvés elfojtására sem adódott alkalma, nem hajtott végre nagy horderejű reformokat, nem indított dicsőséget hozó háborúkat, sőt még a keresztényeket sem üldözte. Uralkodása alatt Róma és a birodalom nyugodtan, békében és mind nagyobb jólétben élt, s úgy látszik, a császárt az a gondolat sem gyötörte túlságosan, hogy uralkodásának idejét a történetírók közül senki sem emlegeti majd nagy korszakként.






2020. október 28., szerda

Az ókori zsidóság - a TÓRA

 A zsidó és a kersztény vallás között az egyik legfontosabb különbség, hogy a zsidóknál Isten egyet személyből áll (a keresztények nagy részénél háromból). A zsidók Jézust hamis prófétának (tehát szélhámosnak) tartják. Ezért a Biblia Újszövetségi része (amely Jézus tanításait is tartalmazza) a zsidóknál nem szent könyv.

 A zsidók legfontosabb szent könyve a Tóra, amely a Biblia Ószövetségi részéből Mózes 5 könyvét tartalmazza. 

Mózes I. könyve

A teremtés és a bűnbeesés
 
- két teremtéstörténet van  :-  az egyik a 6 napos, az embert (férfit és nőt) az utolsó napon teremti Isten
                                            - a másodikban először a férfit, aztán az állatokat, végül a nőt alkotja meg

- Isten megtiltja, hogy Ádám és Éva egyen a jó és rossz tudásának a fájáról, a kígyó viszont ráveszi Évát, hogy egyen a fa gyümölcséből, Éva pedig Ádámot győzi meg, hogy egyen. A következmény: az első emberpár észreveszi hogy meztelen, és ezért szégyellik magukat. Isten megharagszik rájuk, mert megszegték a parancsot, kiűzi őket az Édenkertből, hogy ne ehessenek az élet fájának gyümölcséből (ezért aztán meg fognak halni). Egyéb büntetések: a kígyónak nem lesz lába, a férfinek dolgoznia kell, az asszony alárendeltje a férfinek, fájdalmat érez szüléskor.


Hogy képzelték a keresztény festők a teremtést és a bűnbeesést?

A zsidóknál tilos volt az emberábrázolás, a keresztényeknél (katolikusok, ortodoxok) viszont nem.

Ádám teremtése és a bűnbeesés (12. sz.)

 Az állatok megteremtése (14. sz.)





Éva megteremtése a második teremtéstörténet szerint




Bűnbeesés (1500 körül)






2020. október 26., hétfő

A zsidók





Izrael, a zsidók országa napjainkban,
 a Földközi tenger partján terül el a Földközi-tenger partján, Ázsiában



játék: KÖZEL-KELET



- az első monoteista (egyistenhívő) nép, a zsidó név nem csak népet, hanem vallást is jelöl
- még az ókorban megkezdődött szétszóródásuk a világban
- az ókorban volt idő, amikor két zsidó állam is létezett: Júdea és Izrael, melyek aztán idegen népek uralma alá kerültek (asszírok, babilóniaiak, perzsák, rómaiak)
- a modern Izrael a huszadik században jött létre, második világháború után
- nyelvük az évszázadok folyamán sokat változott (több zsidó nyelv létezett pl. a jiddis, amely a német környezetben fejlődött ki).




Emlékezés a második világháború zsidó áldozataira Budapesten a Duna-parton 
(a gyereken jellegzetes zsidó fejfedő, kipá van, a felnőtt férfiak fültincsét pajesznek nevezik)

A talán legjellegzetesebb zsidó viselet, a vallásosabb zsidó férfiak által viselt sapka, a kipá vagy kapedli. (Ez az utóbbi jiddis szó voltaképpen a német Kappe = sapka becézett változata.)

A magyarországi zsidóság az Osztrák-Magyar Monarchia idején (1867-1918) nagyrészt magyar nyelvűvé válik, nevüket is sokan magyarosítják. Ennek a korszaknak a vége fele élt Komor Marcell és Jakab Dezső, aki a marosvásárhelyi Kultúrpalotát és régi városházát tervezte.







A marosvásárhelyi Iskola utcai zsinagóga Erdély egyik legnagyobb zsidó temploma, amely Jakob Gärtner bécsi építészmérnök tervei alapján épült, csaknem egy év alatt. 1899-1900-ben. Találd meg a Dávid-csillagot és a tízparancsolatot tartalmazó két kőtáblát az épületen.









2020. október 1., csütörtök

Ez nem az!

 


Nem az új koronavírust látjátok,  hanem azt amelyik miatt én másfél évig nem ettem szalmakrumplit, és ami lehetséges hogy felelős azért, hogy egyikőtöknél kialakult a Reumatoid arthritis nevű autoimun betegség.



A mononukleózis tünetei:
láz, erős fáradtság, sújos torokgyulladás, megdúzzadt mandulák, dúzzadt nyirokmirigyek


REDMENTA TESZT

2020. szeptember 30., szerda

Földrajzi ismeretek az ötödik osztályos történelemhez

Az európai ember az újkorig (kb. 1500-ig)  a saját kontinensén (földrészén) kívül még két kontinenst ismert: Afrikát és Ázsiát.



Európa, a mi kontinensünk. Az ókorban itt jött létre a Római Birodalom. Európától délre (a térképen dél lent van)  a Földközi-tenger található. Ettől délre pedig Afrika.






Afrika, az emberiség őshazája. Afrika keleti (a térképen kelet jobbra van) részén alakult ki az ősember. És Afrikában jött létre a Nílus folyó mentén az első ókori birodalom: Egyiptom. Afrikától keletre az Indiai-Óceán illetve Ázsia található.



Ázsiában található a föld 2 legnépesebb országa: Kína és India. A két ország területén már az ókorban fejlett civilizációk jöttek létre. De a kínai és indiai civilizációnál jóval hamarabb jött létre fejlett civilizáció Mezopotámiában (a Tigris és Eufrátesz között), valamint a Földközi-tenger partvidékén. 



A Földközi-tenger a három kontinens között terül el. A Római Birodalom ezelőtt 2000 évvel már magába foglalta a Földközi-tenger egész partvidékét, tehát mindhárom kontinensre kiterjedt. Ma a Földközi-tenger partvidékén csupán egy olyan ország volt, mely már az ókorban is létezett: az afrikai Egyiptom. Igaz, ennek az országnak a nyelve időközben az arab lett, és a vallása is teljesen megváltozott. 




Az ókori Egyiptom csupán a Nílus folyó mentén lévő területekből állt, a mai jóval nagyobb. Az ókori Egyiptom lakói többistenhívők voltak, napjainkban a többség iszlám vallású (egy egyistenhívő vallás), de van egy jelentős keresztény kisebbség is, őket koptoknak hívják. Az ókor egyik jelentős egyiptomi városa volt Alexandria, amely egy Európából, Makedóniából származó hadvezérről, uralkodóról kapta a nevét.



Nagy Sándor (Alexandrosz) birodalma rövid életű volt, de területe szintén kiterjedt mind a három kontinensre. Magába foglalta a Nílus völgyét Afrikában, a Tigris és Eufrátesz közötti területet és az Indus folyó völgyét is Ázsiában.



2020. szeptember 28., hétfő

A sumérok

Szöveg +2 teszt









Térkép a mai országokkal.
Mezopotámia Irak területén fekszik, a Tigris és a Eufrátesz folyók között.

 

Kedves ötödikesek, kérlek oldjátok meg a szöveggel kapcsolatos tesztet (kattints az oldal alján a REDMENTA TESZTre. Egyesek számára ez lesz az utolsó olyan teszt, amire nem kapnak jegyet, ha ne sikerül. Egyelőre ugyanis csak tízest lehet rá kapni, természetesen akkor ha maximális pontszámot értetek el.




A Tigris és az Euphratész folyók között termékeny síkság terült el: Mezopotámia. Elnevezése görög eredetű: mezopotamaios azt jelenti, folyók közötti. 

A legrégibb városállamokat ezen a területen a sumérok alapították. Jól szervezett városaik középpontjában a lépcsőzetes torony­templom, a zikkurat állt. A zikkuratot csillagvizsgálóként is használták. A legfelső szinten – ahova lépcsőkön lehetett feljutni – állt az isten szentélye. Az építkezésekhez szárított agyagtéglát használtak. Mivel itt a kő ritka és értékes volt, csak nagyon fontos dolgokat készítettek belőle: törvényoszlopokat, istenek szobrait, pecsétnyomókat.

Az egykori Ur város zikkurátja rekonstrukció után



A sumérok többistenhívők voltak. Főbb isteneik: Anu - ég; Ki - föld; Enlil - levegő; Enki - víz. 
A sumer szobrászat legtöbb emléke úgynevezett fogadalmi szobor. Mezopotámiában szokás volt, hogy a királyok és vezető tisztviselők saját szobraikat helyezték el fogadalmi ajándék gyanánt a szentélyekben. A szobrok állítójukat helyettesítve állandóan fohászkodhattak az istenségek színe előtt. 






aki még nem találkozott ezzel, ezt is oldja meg:

REDMENTA TESZT

A teszteket aznap kell megoldani, amikor közzéteszem őket az osztályok csoportjaiban!




Kelet-Európa a 16-17. században



Magyarország három részre szakadása 





- Magyarország a mohácsi csatát követően két majd három részre oszlik. Az egyik rész a Habsburg Birodalomhoz kerül, a másik (keleti rész) elfogadja a török fennhatóságot, és létrejön belőle az Erdélyi Fejedelemség. A harmadik részt a Török Birodalom magához csatolja.

- A románok többsége ebben az időszakban Moldvában és Havasalföldön élt, Moldvához hozzá tartozott a mai Moldova Köztársaság területe is. Erdélyben is éltek románok, elképzelhető hogy a lakosság többségét alkották, de nem játszottak szerepet az ország vezetésében, nagyrészt ortodox vallásuk miatt, ami a középkorban és az újkor első évszázadaiban csak egy megtűrt vallás volt. Mindhárom ország török fennhatóság alá tartozott. 

- 1683 - a törökök sikertelenül próbálják elfoglalni Bécset 



Apafi Mihály, erdélyi fejedelem,
1690-ben bekövetkezett halála után országa a Habsburg Birodalomhoz kerül


- 17 sz. vége - a törökök elveszítik magyarországi területeiknek a nagy részét. Ezek a területek és az Erdélyi Fejedelemség a Habsburg Birodalomhoz kerülnek.

Az angol nyelvű térképen látszik, hogy a 17. sz. végén Európa keleti része 4 nagyobb ország uralma alatt állt: Oszmán (Török) Birodalom - kék, Habsburg Birodalom - lila, Lengyel-Litván Unió -halvány nem tudom milyen szín, Oroszorság - szürke. Halványan látszanak a mai országhatárok is.



A HABSBURG BIRODALOM a 17. sz végén és 18. sz. elején


A KÖVETKEZŐ ÓRÁKON MAGYAR TÖRTÉNELEMBŐL ÉS EGYETEMES TÖRTÉNELEMBŐL  A FENTI LECKÉBŐL ÉS EBBŐL (kattints) felelés! 

Addig is REDMENTA TESZT (ha teljesen helyes, akkor tízes, a mai nap folyamán kell megoldani).


2020. szeptember 27., vasárnap

Ismétlés: Kelet-Európa az újkor hajnalán

 

Cseh nyelvű térkép a Jagelló család országairól a 15. sz. végén : (zöld - Litvánia, sárga - Lengyelország, barna - Csehország, vörös - Magyarország, zöld sávok - Moldva - nem foglalták el, de befolyásuk alatt állt)


1500 körül az Oszmán (Török) Birodalom uralma alatt volt a Balkán-félsziget nagy része. Havasalföld és Moldva is török fennhatóság került még a 14. században. Szulejmán, török szultán Magyarország ellen 1526-ban sikeres hadjáratot vezetett, aminek következtében Magyarország egy része a Habsburg Birodalomhoz, egy másik része pedig a Török Birodalomhoz került. Magyarország keleti részét nem foglalják el a törökök, de az itt uralkodó Szapolyai János, majd fia, János Zsigmond elismerik a török fennhatóságot. Ezen a területen jön majd létre az Erdélyi Fejedelemség



II. Lajos

A következő link egy a Kossuth Rádióban elhangzott adás. A teszt kérdései a hangfelvétellel kapcsolatosak. Az első 13 percet kell meghallgatni.






TESZT: REDMENTA

Aki helyesen megoldja, az tízest kap! Sok sikert!

2020. szeptember 25., péntek

Az Ibériai-félsziget a középkorban


Kedves HATODIKOSOK! Először a szöveget kell alaposan átolvasni, közben megnézegetni a térképeket. Aztán 10 percetek van megoldani a REDMENTA tesztet. Aki nem oldja meg két próbálkozásból 100 százalékosan, lehet, hogy jövő órán felel ebből a leckéből. (kattints a REDMENTA szóra a teszt elkezdéséhez) A tesztet a mai nap folyamán kell megoldani. 


A mai Spanyolország

 Az Ibériai-félsziget - Európa egyik déli félszigete, keletre tőle a Földközi-tenger, nyugatra az Atlanti Óceán található. Északi részén Pireneusok hegylánc húzódik, erről Pireneusi-félszigetnek is nevezik. Afrikától délen a Gigraltári-szoros választja el.






A népvándorlás viharai közepette előbb a szvébek, majd a frankok elől a Pireneusok déli oldalára menekülő vizigótok alapítottak államot Hispániában, akik idővel az egész félszigetet uralmuk alatt egyesítették. A Vizigót Királyság vesztére azonban a Földközi-tenger nyugati medencéjében hamarosan megjelent az iszlám, aminek terjesztői, az arabokkal szövetkezett mór és berber törzsek 711-ben kihasználták a Roderik (ur. 710-711) trónra lépése után keletkező hatalmi konfliktust, és partra szálltak Hispániában. Miután Tárik vezér seregei megsemmisítő vereséget mértek a vizigótokra, a félsziget jelentős része iszlám fennhatóság alá került, ráadásul az arabok hamarosan a Pireneusokon is átkeltek, mígnem 732-ben, Poitiers mellett a frank Martell Károly megállította előrenyomulásukat. Ezzel együtt a hódítók Hispániában sem végeztek „alapos munkát”, ugyanis az északi hegyvidékeken élő baszkok és Asztúria királyai mindannyiszor visszaverték őket, az évszázadok során pedig felcserélődött a kezdeményező és a védekező fél kiléte. A keresztény államok mind gyakrabban fogtak össze – sőt, III. (Nagy) Sancho (ur. 1004-1035) idején ideiglenesen egy kézbe is kerültek –, miközben a Córdobai Kalifátus egymással viaskodó apró emírségekre szakadt, melyeket az Almoravidák majd az Almohádok dinasztiája igyekezett egységbe kovácsolni.

A 11. század végén meginduló szentföldi keresztes hadjáratok aztán újabb motivációt jelentettek a kasztíliai, aragóniai, navarrai és katalóniai uralkodók számára: a spanyol győzelmek még 1085-ben kezdődtek, amikor VI. Alfonz (ur. 1065-1109) megszerezte Toledót, majd ezt követően az aragóniaiak hét évre birtokba vették Valenciát, 1118-ban pedig kiűzték a mórokat az északi Zaragoza városából. A következő jelentős siker az 1212-es esztendőhöz kötődik, amikor a keresztény királyok egyesült serege Las Navas de Tolosánál nyílt csatában döntő győzelmet aratott az Almohádok felett. Bár a diadal a spanyol államokat is kimerítette, annak jelentősége évtizedek után sem veszett el, ugyanis előbb Córdoba (1236), majd Sevilla (1248) is megnyitotta kapuit a spanyolok előtt, a portugálok pedig 1250-ben, Lagos elfoglalásával délen elérték a tengert. A mórok uralma a 13. század közepétől a félsziget délkeleti sarkában húzódó Granadára korlátozódott, ez az emirátus azonban még 250 évig dacolt a reconquista harcosaival.




Az arabok által Ázsiában, Afrikában és Európában meghódított területek.




Az Ibériai-félsziget keresztény államai az 1200-as években: Portugália, León, Kasztília, Aragónia, Navarra



A szöveg forrása: RUBICON