2020. május 11., hétfő

A Román Királyság az első világháború idején és a két világháború között (1914-1939)


Románia 1914-ben


I. Károly román király még azt szerette volna, ha Románia szövetségesei oldalán (Németország, Osztrák-Magyar Monarchia) lép be a világháborúba. A román vezető politikusok többsége azonban ezzel nem értett egyet. Még 1914-ben meghalt, utóda Ferdinánd lett. Ahogy  Olaszország is cselekedett Románia is egy ideig semleges maradt, s később az antant oldalán lépett be a háborúba. Az antant betartotta ígéretét és a háború végén Románia adta az Osztrák-Magyar Monarchia azon területeit, ahol románok éltek. Olyan területeket is, ahol a románok kisebbségben voltak, és az új román-magyar határ közelében voltak. Pl. Szatmárnémeti, Nagyvárad, Nagyszalonta, Nagykároly, Arad abban az időben mind magyar többségű városok voltak.

A két világháború közötti Romániában bevezették az általános szavazati jogot, de ennek ellenére nem mondhatjuk azt, hogy Románia egy mai értelemben vett demokratikus állam volt, a nők pl. nem szavazhattak. Voltak azonban olyan sajátosságai a román választásoknak, melyek erőteljesen különböztek a korabeli európai államok választási rendszereitől is. A választás célja ugyanis általában az, hogy eldőljön, melyik párt vagy mely pártok vezessék a következő időszakban az országot. Romániában azonban úgy történt (egyébként az első világháború előtt is), hogy a király egy adott pillanatban úgy döntött, hogy meneszti a kormányt, és egy másik párt vezetőjét bízza meg a kormányalakítással. Az új kormány ezután rendezte meg a választást, amelyet mindig meg is nyert (ebben természetesen csalások is közrejátszottak). Helyhatósági választásokat sem nagyon tartottak, ezzel azt is elérték, hogy az erdélyi magyar többségű városoknak csak ritkán volt magyar polgármestere. 

Az 1930-as évek végén II. Károly román király felszámolta a parlamenti pártokat és diktatúrát vezetett be. 

A két világháború közötti Románia nagyobb volt mint a mai, ennek ellenére a magyarok aránya nagyobb volt mint a mai Romániában (közel 8%). Az ország lakosságának kb. 20%-át tették ki a nemzeti kisebbségek (magyarok mellett, németek, zsidók, ukránok, oroszok, bolgárok). 



I. Ferdinánd és Mária királynő látogatása a fronton (az első világháború idején)
Mihály, az 1927-ben meghalt Ferdinánd unokája,  először 5 évesen lett király
II. Károly - Románia királya 1930-1940 között (ha a képre kattintasz, hangfelvételeken hallhatod a hangját)
a feladatot csak egyszer szabad megoldani,
a legjobb eredményeket este teszem ki. Jó munkát.

este 10-ig a következők oldották meg minimum 80 százalékban helyesen:





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése