2020. május 10., vasárnap

VI. oszt. - A jakobinus diktatúra és Napóleon uralkodása

A Robespierre által vezetett jakobinusok (egy politikai csoportosulás) az 1793. júniusában szerezték meg a hatalmat, és diktatúrát vezettek be. A terrort alkalmazták a forradalom ellenségeivel szemben. Már a gyanúsakat is bíróság elé állították, amely csak kétféle ítéletet hozott: felmentést vagy halált. Tízezrek váltak a diktatúra áldozatává.



A hírhedt kivégzőeszköz, a nyaktiló vagy guillotine (gijotin). Nevét egy francia orvosról, Guillotin doktorról kapta. Ő javasolta a nemzetgyűlésben, hogy a korabeli kivégzési módok – pl. a kerékbetörés, akasztás – helyett ezzel az „emberségesebb”, gyorsan és biztosan ölő eszközzel hajtsák végre a halálbüntetéseket. A forradalom idején több ezer ember végezte a guillotine bárdja alatt.


Gazdaságpolitikájuk fő célkitűzése az éhínség felszámolása volt. Központilag meghatározták, hogy egy-egy árucikknek mennyi lehet a legmagasabb ára. Az árulók vagyonát elkobozták, földjeiket szétosztották a parasztok között. Ezért sokan támogatták őket.

A jakobinusok ütőképes, új hadsereget szerveztek. Véres és könyörtelen küzdelemben sikerült felszámolniuk a királypárti zendüléseket. Hamarosan a külső ellenfelek ellen is győzelmet győzelemre halmoztak. E harcok közben tűnt föl először egy Bonaparte Napóleon nevű tehetséges fiatal tüzértiszt.

A terror is egyre többeket fordított el a jakobinusoktól. A nemzetgyűlés 1794 nyarán letartóztatta Robespierre-t és társait és kivégezték őket.

 Robespierre kivégzése

A 18. század végére Napóleon egyre népszerűbb lett, és végül ő lett Franciaország első számú vezetője. 1804-ben császárrá koronáztatta magát.


A császár külpolitikáját a folyamatos hódító háborúk jellemezték: világuralomra tört. A forradalom esztendeiben kialakult francia hadsereg legyőzhetetlennek tűnt. Napóleon győzelmet győzelemre halmozott. Hamarosan kialakult verhetetlenségének mítosza.

Legyőzte Ausztriát (Habsburg Birodalom) és Poroszországot (egy erős német állam) Kénye-kedve szerint rajzolta át Európa térképét. A meghódított országok trónjára gyakran rokonait vagy leghívebb tábornokait ültette.

Angliával azonban nem bírt. A brit flotta még 1805 őszén megsemmisítő vereséget mért a francia hajóhadra. Így az angolok maradtak a tengerek korlátlan urai.

Napóleon ekkor gazdasági eszközökkel akarta térdre kényszeríteni Angliát. Kiadta a kontinentális zárlatról szóló híres rendeletét. Ebben egész Európára kiterjedően megtiltotta a Brit-szigetekkel folytatott kereskedelmet. Abban bízott, hogy a szigetország elveszíti európai piacait, és gazdaságilag összeomlik. Ám Európa egyre nehezebben viselte az angol és a gyarmati áruk hiányát. Virágzott a csempészkereskedelem. Egyes országok gazdaságát igen súlyosan érintette a rendelet. Oroszország vonakodott végrehajtani a kontinentális zárlatot, ezért Napóleon megtámadta.

Ez okozta a Napóleon vesztét. A hideg tél miatt hadserege odaveszett. 1815-re Napóleont végleg legyőzték Waterloonál (vaterló) és tüneményes pályafutása ezzel véget ért. .és Szent Ilona szigetére száműzték, ahol 1821 májusában elhunyt. 

Jacques-Louis David festményei Napóleonról:





Figyelem! EGYSZER lehet megoldani! Annak lesz kiírva a neve, aki legalább 70 százalékban megoldotta. Ha nem akarod, hogy megjelenjen a neved, a rendes neved mellett (pl. Pitó Gergő) szerepeljen egy másik név is (pl. Kakukk Manci), és akkor ez néven fogsz itt megjelenni.

Korábbi leckék:

A nagy francia forradalom

Az amerikai függetlenségi háború


1 megjegyzés: