A francia királyság a 18. századi Európa egyik legnépesebb és leggazdagabb országa volt. A francia társadalmat három rendbe sorolták. Az elsőbe a papság, a másodikba a nemesség tartozott. A harmadik rendet a vagyonos polgárság, a nincstelen városiak és a vidék parasztsága alkotta. A politikai hatalmat a papi és nemesi rend tartotta kezében. A gazdasági élet főszereplőjévé viszont egyre gyarapodó vagyonával a polgárság vált.
|
A polgárság elérkezettnek látta az időt arra, hogy a gazdasági hatalom mellé megszerezze a politikai hatalmat is. Képviselőik forradalmi tettre határozták el magukat. Arra hivatkozva, hogy a nemzetnek több mint 90%-át ők képviselik, a rendi gyűlést nemzetgyűléssé alakították át. A nemzetgyűlés azt tűzte ki célul, hogy alkotmányt ad Franciaországnak.
A papság és a nemesség – élükön az uralkodóval – természetesen megpróbálta megakadályozni az alkotmányozás folyamatát, azaz a polgárság hatalomra kerülését. A király ezért megpróbálta feloszlatni a nemzetgyűlést.
Amikor ennek hírét vették Párizsban, 1789. július 14-én a feldühödött tömeg lerombolta a királyi hatalom gyűlölt jelképét, a Bastille-t (básztij).
Az eseményektől megrettent király, a papság és a nemesség rádöbbent arra, hogy ez már nem lázadás, hanem forradalom. Ezért lemondtak kiváltságaikról. Így megszűnt a nemesi adómentesség, a papi tized és a robot. Az amerikai Függetlenségi nyilatkozat mintájára megszületett az Emberi és polgári jogok nyilatkozata, amely a készülő alkotmány alapelveit határozta meg.
A király nem akarta, hogy életbe lépjen az alkotmány. Ezért végső kétségbeesésében megpróbált elszökni az országból, ám a belga határ közelében felismerték, és visszavitték Párizsba. Ekkor már nem tehetett mást, aláírásával szentesítette az alkotmányt. Ez azt jelentette, hogy a hatalom a polgárság kezébe került.
Az 1791-es alkotmány a népfelség és a hatalommegosztás elvén nyugodott. Kimondta, hogy a hatalom legfőbb birtokosa a nép. Az alkotmány értelmében a törvényhozó hatalom a nemzetgyűlésé, a végrehajtó hatalom a király által kinevezett kormányé lett. A bírák pedig nem függtek a másik két hatalmi ágtól. Ezzel Franciaország alkotmányos királysággá vált.
Titokban erre kérte őket XVI. Lajos is. Az uralkodó ugyanis abban bízott, hogy az új Franciaország hetek leforgása alatt elveszíti a háborút. Ezt követően pedig sikerül majd visszaállítania a régi, forradalom előtti hatalmát.
A rövidesen kitörő háború azonban beláthatatlan katonai és politikai következményekkel járt. A katonai vereségek hatására Párizsban újabb tömegmegmozdulásra került sor. A nép benyomult a királyi palotába, XVI. Lajost letartóztatták, és börtönbe zárták.
1792 szeptemberében a francia seregek megvívták első győztes csatájukat. Amikor ennek híre megérkezett Párizsba, az új törvényhozás, az ún. Konvent első rendeletével kikiáltotta a köztársaságot.
A köztársaságnak egyszerre kellett szembenéznie súlyos belső problémákkal és külső támadással.
A belső nehézségeket főként az élelmiszerhiány és a magas árak okozták. A nyomorgó városi szegények tömegmegmozdulásokkal fejezték ki elégedetlenségüket. A parasztok földosztást követeltek. A helyzetet tovább súlyosbította a régi rend támogatóinak lázadása, akik a király fehér zászlaja alatt gyülekeztek. A forradalom hívei vörös lobogóval vonultak hadba. Franciaország polgárháborúba* süllyedt.
Szinte egész Európa szövetkezett Franciaország ellen. A francia köztársaság katonái óriási túlerővel néztek szembe. Az angolok elérkezettnek látták az időt arra, hogy leszámoljanak a tengeri uralmukat veszélyeztető Franciaországgal. A kontinens uralkodói pedig a forradalmi eszmék terjedésétől tartottak. Még inkább megrémültek, amikor 1793 januárjában az új nemzetgyűlés halálra ítélte és kivégeztette XVI. Lajos francia királyt.
A külföldi támadók elleni harcban született egy dal, a Marseillaise (márszejez). Azért nevezték így, mert először Marseille (márszej) város önkéntesei énekelték. Az ének szájról szájra szállt, és rövidesen ezt dalolva indultak rohamra a francia katonák. Így keletkezett Franciaország himnusza.
REDMENTA TESZT
Este negyed 9-ig a következő hatodikosoknak volt türelme addig oldani a tesztet, amíg száz százalékos lesz. Természetesen most is volt akinek elsőre sikerült. Gratulálok!
Este negyed 9-ig a következő hatodikosoknak volt türelme addig oldani a tesztet, amíg száz százalékos lesz. Természetesen most is volt akinek elsőre sikerült. Gratulálok!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése