2020. május 6., szerda

VII. és VIII. osztály - A Román Királyság (I.)


Furcsa kettősség jellemezte a román államot az 1860-as években. Romániának hívta magát, de a nagyhatalmak „Egyesült Dunai Fejedelemségek” néven tartották számon, s Moldva és Havasalföld 1859. évi unióját csak Cuza fejedelem életére ismerték el. Formailag az Oszmán Birodalom része, adófizetője volt, a török uralmat viszont hat keresztény „nagyhatalom” (Ausztria, Oroszország, Franciaország, Anglia, Poroszország és Itália) kollektív protektorátusa, védnöksége ellensúlyozta.

A haladó szellemű, de igencsak diktatórikus hajlamú Cuzát 1866-ban hazai politikai ellenfelei lemondatták, s már másnap – a belső zavarokat, hazai trónigénylők tolongását elkerülendő – Fülöpöt, Flandria grófját kiáltotta ki a parlament új fejedelemnek.

Csakhogy Törökország és a védhatalmak egyaránt tiltakoztak a „puccs” ellen, és Fülöp végül nem vállalta el, hogy Romániába jöjjön uralkodni.

Lázas keresgélés után, viszont sikerült uralkodót találni, mégpedig nagy múltú Hohenzollern-családból, a mindössze 771 km2-nyi Duna-völgyi sigmaringeni hercegségből.

Károly herceget III. Napóleon francia császár ismerte és jelölését támogatta. De támogatta Bismarck porosz (német) kancellár is.



1866. május 10-én foglalta el a trónját, a románok ezentúl Carol I (Carol întâi) - nek nevezték.

I. Károly uralkodása idején lett független állam Románia, azt követően, hogy 1877-ben bekapcsolódott egy orosz–török háborúba, természetesen az oroszok oldalán.

A függetlenség örömébe üröm is vegyült. A San Stefano-i békekötésre nem hívták meg a románokat, az 1878. évi berlini konferencián is csak „beszélhettek”, szavuk nem számított. Megkapták – a nem igényelt – Dobrudzsát, de az oroszok elvették a három dél-besszarábiai kerületet. Ettől kezdve Oroszország lett az első számú ellenség.

1881. május 10-én Románia királyság lett. Károlyt a Plevnánál (Bulgária) zsákmányolt török ágyúk anyagából készült koronával koronázták meg.

Uralkodását a háborúk idején is a nyugodt építkezés jellemezte. Szorgalmazója volt a modernizációnak, a hadseregben, a közlekedésben, a kultúrában egyaránt. Szívesen elnökölt az akadémia ülésein is. De mindenekelőtt kormányzott – a háttérből. Ha egy kormány „elhasználódott”, új miniszterelnököt bízott meg, s a választások vezénylése már annak a feladata volt – a jól kiszámítható eredménnyel. A külpolitikát részleteiben is irányította. Az ő műve volt a Hármasszövetséghez (1882, Németország, az Osztrák–Magyar Monarchia és Olaszország szövetsége) való csatlakozás 1883-ban, s e szövetséghez haláláig ragaszkodott. Szívén viselte az erdélyi románok sorsát, de nem kapcsolta össze létüket és ügyüket hódító szándékkal. Nem szította, de nem is tudta – talán nem is akarta – megakadályozni a Monarchia-ellenes bukaresti közhangulat állandó erősödését.

1913-ban, a második Balkán-háborúban még az ő uralma alatt vonulnak román hadak Bulgária ellen, de a seregeket már nem ő, hanem a trónörökös vezeti. A bukaresti békével, Dél-Dobrudzsa megszerzésével az ország balkáni rendezőhatalom lett, mégha másodrendű is a két nagy szomszéd árnyékában. Valójában ekkor szakadt el a Hármasszövetségtől. Ez már nem az öreg király világa volt.

A világháború kitörésekor a lélekben mindvégig német Károly a központi hatalmak oldalán akart hadba lépni, de a román politikusok többsége nem támogatta. 1914. szeptember 27-én halt meg, 75 éves korában.


 I. Károly, illetve az őt követő jövőbeni uralkodók: Ferdinánd és II. Károly
Európa Károly trónralépésekor, ekkor Románia még nem volt független ország


Románia I. Károly uralkodásának vége felé
Egy angol szatirikus lap így ábrázolja Románia 1913-as területszerzését:
 a román uralkodó kilopja a bolgár uralkodó zsebéből Dél-Dobrudzsát.
A kleptorománia szó kleptománia és a Románia szó összevonása

Bulgária területi veszteségei 1913-ban, a jobb felső sarokban lévő ciklámen színű rész kerül Romániához
Románia az első világháború kitörése előtt

REDMENTA TESZT NYOLCADIKOSOKNAK

Szombaton 5 óráig a következők voltak a legügyesebb kitöltők:


REDMENTA TESZT HETEDIKESEKNEK

A hetedikesek tesztjét az alábbiak töltötték ki legalább 75 százalékban helyesen szombaton 5 óráig. A tesztet amúgy többször meg lehetett oldani.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése